İhracat odaklılığın firmanın yenilikçilik yeteneğine etkisi
The effect of export orientation on firm's innovation capability
- Tez No: 705759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İşletmenin uluslararası satışlardan elde ettiği çıktılar olan ihracat performansının yüksek olması firmanın rekabet gücünü arttırarak uluslararası pazarlarda yerini belirlemesi ve sürekliliği koruması açısından işletmeye ayrıcalık kazandıracaktır. İşletme performansını belirleyen değişkenler; firma özellikleri, sektör, ihracat pazarlama stratejileri, örgütsel faktörler ve çevresel faktörler olarak çalışmada söz edilmektedir. İşletmelerin pazar odaklı bir yaklaşım sergilemesi ile yenilikçilik sürecini başlatıp geliştirdikleri ve yenilikçilik ile ilgili bilgileri üretebildikleri ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde ihracat odaklılık ve yenilikçilik kapsamında literatür taraması, ikinci bölümünde ihracat performansı ve ihracat odaklılık kapsamında ürün yeniliği, hedef pazar, firma üretkenliği, ihracat araştırması paradigmaları ele alınmakta, üçüncü bölümünde yenilikçilik yeteneği kapsamında inovasyon türleri, özellikleri ve stratejileri, işletmelerde inovasyon yeteneği süreci ele alınmakta ve çalışmada inovasyon ile yenilikçilik arasındaki fark ortaya konulmaktadır. Son bölümde ise Konya ilindeki Konya Ticaret Odasına kayıtlı ihracat yapan 76 işletmeye çevrimiçi anket yapılmış, verilere ilişkin yapılan korelasyon, regresyon, faktör analizi ve ANOVA testleri yapılarak sonuçlar ifade edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; ihracat odaklılık ve alt boyutları olan istihbarat üretimi, istihbarat yaygınlaştırma, cevaplanabilirlik ek olarak ise işletmelerin yenilikçilik yeteneğine katkıda bulunan diğer etkenlerin belirlenmesidir. Firmaların ihracat odaklılık ve yenilikçilik yeteneği düzeylerinin firma demografiklerine göre etkisi, ihracat odaklılık ile yenilikçilik arasındaki ilişki olup olmadığı bulunması amaçlanmıştır. Sonuç olarak ihracat odaklılık alt boyutlarından istihbarat üretimi ve istihbarat yaygınlaştırmanın yenilikçilik yeteneğine etkisinin olmadığı, cevaplanabilirliğin ise yenilikçilik yeteneğine etkisi olduğu bulunmuştur. Firmaların ihracat odaklılık düzeyleri ve yenilikçilik yeteneklerinin firma demografiklerine göre farklılık göstermedikleri ortaya çıkmıştır. İhracat odaklılık ve alt boyutları olan istihbarat üretimi, istihbarat yaygınlaştırma ve cevaplanabilirlik boyutlarının yenilikçilik ile arasında doğrusal ilişki yapılan analiz sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The outputs of the enterprise from international sales, the high export performance, increase the competitiveness of the company and determine its place in the market, so will give the business a privilege in terms of maintaining its continuity. Variables that determine business performance; company characteristics, sector, export marketing, organizational factors and environmental factors are mentioned in the study. By taking a market-oriented approach of enterprises, we start the innovation process, and it turns out that they can produce information about innovation. In the first part of the study, literature review is done within the scope of export focus and innovation. In the second part, the scope of export performance and export focus, product innovation, target market, company productivity, export research paradigms and innovation types within the scope of innovation ability are discussed. In the third part, features and strategies are examined in the process of innovation ability in enterprises and in the study, the difference between innovation and innovativeness is identified. In the last section, it is registered to Konya Chamber of Commerce in Konya province 76 exporting enterprises, surveyed online, and correlation regression, factor analysis and ANOVA tests were performed on the data and the results were made is expressed. The aim of this study is to identify export-oriented and sub-dimensional intelligence production, intelligence dissemination, responsiveness and other factors that contribute to the innovation ability of enterprises. It is aimed to find out the effect of export orientation and innovativeness level of firms according to firm demographics, and whether there is a relationship between export orientation and innovation. As a result, it was found that intelligence production and dissemination, which are sub-dimensions of export orientation, have no effect on innovativeness, while responsiveness influences it. It turns out that the export focus levels, and innovation capabilities of the companies do not differ according to the company demographics. Analysis results show that export-oriented and sub-dimensional intelligence production, intelligence dissemination and the linear relationship between the dimensions of responsiveness and innovation was determined.