Genç yetişkinlerde erken dönem uyum bozucu şema alanları ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between early maladaptive schema domains and psychological symptoms in young adults
  1. Tez No: 866842
  2. Yazar: MELEK YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAHRAMAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmada genç yetişkin gruplarda; erken dönem uyum bozucu şema alanları ile depresyon, anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon, hostilite arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve demografik özelliklerin bu değişkenlerle olan ilişkisini saptamak amacıyla; sosyo-demografik değişkenler ile erken uyum bozucu şemaların psikolojik belirtilerin oluşumu üzerine olan etkisi ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de yaşayan 18-45 yaş arası 406 genç yetişkinden oluşmaktadır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Onam Formu, Young Şema Ölçeği-Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3) ve Kısa Semptom Envanteri araçları ile toplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizlerinde ilişki düzeyi ve yönü analizlerde Pearson Korelasyon yöntemi, demografik değişkenler için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri, yordayıcılık analizi için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular sonucunda kopukluk ve zedelenmiş özerklik şema alanlarının psikolojik belirtilerle olan ilişkisi daha fazla çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it will be tried to reveal the effect of socio-demographic variables and early maladaptive schemas on the formation of psychological symptoms in young adult groups in order to reveal the relationship between early maladaptive schema domains and psychological symptoms and to determine the relationship of demographic characteristics with these variables. The sample of the research consists of 406 young adults between the ages of 18-45. Consent Form, Demographic Information Form, Young Schema Scale-Short Form-3 (YŞÖ-F3) and Brief Symptom Inventory were used as data collection tools. Within the scope of the research, t-test, ANOVA, Pearson Product Moment Correlation analysis and Multiple Regression Analysis were used. As a result of the findings, the relationship between disconnection and impaired autonomy schema domains and psychological symptoms was found to be greater.