Genç yetişkinlerde romantik ilişki istismarı: Erken dönem uyumsuz şemalar ve toplumsal cinsiyet rolleri algısı
Relationship abuse in young adults: Early maladaptive schemas and perception of gender role
- Tez No: 809642
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA TUZGÖL DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerin algıladıkları romantik ilişki istismarının erken dönem uyumsuz şemalar ve toplumsal cinsiyet rolleri algısı ile ilişkisini incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu Ankara ilinde yaşayan 18-35 yaş aralığındaki 477 genç yetişkin oluşturmaktadır. Çalışma grubuna uygun örnekleme yöntemi kullanılarak çevrim içi platformlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, Toplumsal Cinsiyet Oluşumu Ölçeği, Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği Revize Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Analizler SPSS 22.0 programı ile yapılmıştır. Erken dönem uyumsuz şemalar ve toplumsal cinsiyet rolleri algısının romantik ilişkilerdeki istismar mağduriyetini yordayıcılığını belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Erken dönem uyumsuz şemalar arasından duygusal yoksunluk ve iç içe geçme/bağımlılık şemalarının daha yüksek düzeyde romantik ilişki istismarı mağduriyeti ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Genç yetişkinlerin eşitlikçi toplumsal cinsiyet rolleri algısı ile romantik ilişkilerinde algıladıkları istismar düzeyi arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunurken; geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri algısı bulunan genç yetişkinlerin romantik ilişkide algıladıkları istismar düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışmada romantik ilişki istismarı ile cinsiyet, aile içi şiddete maruz kalma ve tanık olma değişkenlerine göre fark olup olmadığını incelemek için bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda belirlenen değişkenler ile romantik ilişki istismar mağduriyeti arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen bulgular, alan yazın çerçevesinde tartışılmış; alan çalışanlarına, araştırmacılara ve politika yapıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between young adults' perceived romantic relationship abuse and early maladaptive schemas and perceptions of gender roles. The research was carried out in relational screening model. The research group consists of 477 young adults between the ages of 18-35 living in Ankara. The study group was reached through online platforms using convenient sampling method. In the research, Young Schema Scale Short Form-3, Gender Formation Scale, Romantic Relationship Evaluation Scale Revised Form and Personal Information Form were used as data collection tools. Analyzes were made with the SPSS 22.0 program. Multiple linear regression analysis was conducted to determine whether early maladaptive schemas and perception of gender roles predict abuse victimization in romantic relationships. Among the early maladaptive schemas, emotional deprivation and enmeshment/dependence schemas were found to be associated with higher levels of romantic relationship abuse victimization. While there is a negative significant relationship between young adults' perception of egalitarian gender roles and the level of abuse they perceive in their romantic relationships; a positive and significant relationship was found between the levels of abuse perceived in romantic relationships by young adults with traditional perceptions of gender roles. In the study, independent groups t-test was used to examine whether there is a difference between romantic relationship abuse and gender, exposure and witnessingto domestic violence variables. Significant relationships were found between the variables determined as a result of the study and the victimization of romantic relationship abuse. The findings were discussed within the framework of the literature; Suggestions were made for field workers, researchers and policy makers.