Bursalı Murâdî hayatı, eserleri ve Ledün-nâme adlı mesnevîsi
Bursalı Murâdî his life, his works and his mathnawi named Ledün-nâme
- Tez No: 705778
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ATİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 743
Özet
Ledün-nâme, Bursalı Murâdî tarafından 1504 yılında telif edilmiş bir mesnevidir. Muhtevasından dinî ve tasavvufî birçok konu barındırmaktadır. Ledün-nâme, Hızır ağzından anlatılmış ve başından sonuna kadar Muzaffer isimli karakterle Hızır arasında soru-cevaba dayalı bir usul üzerine kuruludur. Bu çalışma, elimizde iki nüshası mevcut olan Ledün-nâme üzerinedir. Çalışmanın giriş kısmında, Hızır konusu ele alınmıştır. Hızır'ın dinî ve tasavvufî kaynaklardaki kimliği ve yeri araştırılmış, edebiyattaki yansıması belirtilmiştir. Birinci Bölüm'de, Bursalı Murâdî ile ilgili yapılan çalışmaya yer verilmiştir. Hakkında herhangi bir bilgi bulunmayan Murâdî'nin hayatı, eserleri ve edebî şahsiyeti üzerine yapılan çalışma ortaya konmuştur. Bu bölümde ayrıca Ledün-nâme'nin şekil ve muhteva özellikleri incelenmiştir. İkinci Bölüm'de Ledün-nâme yer alan dinî ve tasavvufî kavramların tahlili yapılmıştır. Dinî ve tasavvufî açıdan zengin bir muhtevaya sahip olan eserin bu özelliği, ilgili başlıklar altında değerlendirilmiştir. Üçüncü Bölüm'de, Ledün-nâme'nin nüshalarına ait bazı özelliklerden söz edilmiş daha sonra eserin transkripsiyonlu metni oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ledün-nâme, is a mathnawi written by Murâdî of Bursa in 1504. It includes many religious and mystical topics. Ledün-nâme is narrated by Khidr and based on a question-answer method between Khidr and the character named Muzaffer, from beginning to end. This work is on Ledün-nâme, of which we have two copies. In the introduction part of the work, the subject Khidr is discussed. The identity and place of Khidr in religious and mystical sources are researched and his reflection in literature is stated. The first chapter includes the study on Murâdî of Bursa. Murâdî's life, works, and literary personality are studied, for whom there is no information about. The style and content characteristics of Ledün-nâme are also studied in this chapter. In the second chapter, religious and mystical concepts in Ledün-nâme are analyzed.The rich content of Ledün-nâme in terms of religion and mysticism is evaluated under the relevant topics. In the third chapter, some features of the copies of Ledün-nâme are mentioned then the transcribed text of Ledün-nâme has been created.