Ratlarda lipopolisakkarit (LPS)'in sebep olduğu testiküler sitotoksisite üzerine vitamin E ve sodyum selenit'in koruyucu rolü
Lipopolisaccharide (LPS)- induced testicular cytotoxicity and protective role of vitamin E and sodium selenite in rats
  1. Tez No: 705810
  2. Yazar: GÜLŞİFE GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda Wistar cinsi, 300-320 gr ağırlığında erkek sıçanlar kullanıldı. Deney hayvanları her grupta 7 adet olmak üzere 8 gruba ayrıldı: kontrol grubu, vitamin E (VE) uygulanan grup (200 mg/kg), sodyum selenit (SS) uygulanan (0.35 mg/kg) grup, VE + SS uygulanan grup (200 + 0.35 mg/kg), LPS uygulanan grup (10 mg/kg), LPS + VE uygulanan grup (10 + 200 mg/kg), LPS + SS uygulanan grup (10 + 0.35 mg/kg) ve LPS + SS + VE uygulanan grup (10 + 0.35 + 200 mg/kg). Lipit peroksidasyonunun belirlenmesi için malondialdehit (MDA) miktarı ve antioksidan enzimler olan süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), glutatyon-S-transferaz (GST) düzeyleri değerlendirildi. Komet testi ile DNA hasarı belirlendi. Histolojik değişiklikler için hematoksilen/eozin ile testis dokusu boyandı ve ışık mikroskobunda incelendi. LPS uygulanan grup kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, antioksidan enzim aktiviteleri azalmış; histolojik değişimler ve MDA seviyesi artmıştır. LPS+VE ve LPS+SS uygulanan gruplar sadece LPS uygulanan grupla karşılaştırıldığında daha az patolojik durum meydana geldiği görüldü. LPS+SS+VE uygulanan grup diğer gruplarla karşılaştırıldığında MDA seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma, antioksidan enzim aktivitelerinde artma ve DNA hasarında azalma olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, SS ve VE'nin birlikte kullanılması LPS'ye karşı tek başına kullanımlarından daha koruyucu olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Lipopolisakkarit, Vitamin E, Sodyum selenit, Antioksidan enzim
Özet (Çeviri)
In our study, male Wistar rats weighing 300-320 g were used. Experimental animals were divided into 8 groups, 7 in each group: control group, vitamin E (VE)-treated group (200 mg/kg), sodium selenite (SS)-treated group (0.35 mg/kg), VE + SS-treated group (200 + 0.35 mg/kg), LPS treated group (10 mg/kg), LPS + VE-treated group (10 + 200 mg/kg), LPS + SS-treated group (10 + 0.35 mg/kg) and LPS + SS + VE-treated group (10 + 0.35 + 200 mg/kg). Malondialdehyde (MDA) amount for determination of lipid peroxidation and superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), glutathione-S-transferase (GST) antioxidant enzyme levels were evaluated. DNA damage was determined by the comet test. Testicular tissue was stained with hematoxylin/eosin for histological changes and examined under a light microscope. Antioxidant enzyme activities were decreased in the LPS treated group compared to the control group; histological changes and MDA level increased. LPS+VE and LPS+SS applied groups were observed to have less pathological conditions when compared to the LPS applied group alone. When the LPS+SS+VE group was compared with the other groups, there was a statistically significant decrease in MDA levels, an increase in antioxidant enzyme activities and a decrease in DNA damage. As a result, it has been determined that the combined use of SS and VE is more protective against LPS than their use alone. KEYWORDS: Lipopolysaccharide, Vitamin E, Sodium Selenite, Antioxidant enzyme