Lipopolisakkarit (LPS) ile sepsis oluşturulan ratlarda aktif anyonik oksijenin oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi
Effect of active anionic oxygen on oxidative stress parameters in rats with sepsis induced by Lipopolysaccharide (LPS)
  1. Tez No: 970110
  2. Yazar: AHMET ESAT GÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ESRA DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Sepsis hem ülkemizde hem de dünya genelinde yüzyıllardır insan ve hayvanlarda en ciddi morbidite-mortalite sebeplerinin başında gelmektedir. İstatistiki veriler doğrultusunda hastane yoğun bakım ünitelerinde ciddi bir vaka olarak sepsis ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Organizmada oluşturduğu oksidatif stres nedeniyle sepsis, miks enfeksiyonlara da sebebiyet vermektedir. Sepsisin vücutta bırakacağı zararlı etkilerini önlemek için organizmanın sepsise karşı verdiği bu savaşta, doku ve organlardaki antioksidan sistemin etkinliğini artıracak, vücutta kalıntı ve hasar meydana getirmeyecek ayrıca organizmada oluşan oksidatif stresi ortadan kaldıracak molekül arayışları her geçen gün artmaktadır. Bu molekül arayışına bir umut olarak, aktif anyonik oksijen (H2O8) molekülü bir oktaoksidan olup antiviral, antibakteriyel ve antifungal etkilere sahiptir. Yapılan bu çalışmada, LPS ile sepsis oluşturulan ratlarda aktif anyonik oksijenin oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma, 8 grup şeklinde her grupta 6 adet rat barındırılarak toplam 48 adet rat ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ilk 4 grup (Kontrol, AAO1, AAO2, AAO3) H2O8'in etkin dozunun belirlenmesi için oluşturulmuş, deneysel çalışmalar sonucunda etkin doz belirlenmiştir. İkinci 4 grupta (Kontrol, AAO, Sep, S+AAO) ise etkin dozda ratlara uygulanan H2O8'in etkisi incelenmiştir. Glutatyon redüktaz (GR), glutatyon S-transferaz (GST), katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzimlerinin aktiviteleri ile malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), tümör nekröz faktör-α (TNF-α) ve interlökin-1 (IL-1) düzeyleri incelenmiş ve elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda AAO ve S+AAO gruplarıyla kontrol grubu kıyaslandığında, oksidatif stres belirteci olan MDA düzeyinde istatistiki açıdan anlamlı azalış ve GSH düzeyinde ise istatistiki açıdan anlamlı artış belirlenmiştir. Ayrıca H2O8 verilen gruplarda etkileri incelenen enzim aktivitelerinin ise artış göstermesi elde edilen bulgular arasındadır. Hem AAO grubunda hem de sepsis modeli oluşturulduktan sonra AAO uygulanan grupların istatistiki değerleri göz önünde bulundurulduğunda bu molekülün güçlü bir antioksidan molekül olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sepsis has been a leading cause of death and illness in humans and animals for centuries, both in the US and globally. According to statistical data, sepsis is a serious condition frequently encountered in hospital intensive care units. Due to the oxidative stress it creates in the body, sepsis can also lead to mixed infections. To prevent the harmful effects of sepsis on the body, the search for molecules that will increase the effectiveness of the antioxidant system in the tissues and organs in the fight against sepsis, will not cause residue and damage in the body, and will also eliminate the oxidative stress in the organism is increasing day by day. As a hope in the search for this molecule, the active anionic oxygen (H₂O₈) molecule is an octaoxidant and has antiviral, antibacterial, and antifungal effects. In this study, we investigated the effect of H₂O₈ on oxidative stress parameters in rats induced by LPS-induced sepsis. This study was conducted with a total of 48 rats, 6 in each group, divided into eight groups. In the study, the first 4 groups (Control, AAO1, AAO2, and AAO3) were created to determine the effective dose of H₂O₈, and the effective dose was determined as a result of experimental studies. The second four groups (Control, AAO, Sep, and S+AAO) examined the effect of H₂O₈ administered to rats at an effective dose. Glutathione reductase (GR), glutathione S-transferase (GST), catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), and glutathione peroxidase (GPx) enzyme activities, as well as malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), tumor necrosis factor-α (TNF-α), and interleukin-1 (IL-1) levels, were examined, and the obtained data were statistically evaluated. As a result of the evaluation, when the AAO and S+AAO groups were compared with the control group, a statistically significant decrease in the level of MDA, which is an oxidative stress marker, and a statistically significant increase in the level of GSH were determined. Additionally, the findings indicated an increase in enzyme activities in the groups that received H₂O8. Considering the statistical values of both the AAO group and the groups that received AAO after the sepsis model was created, this molecule is thought to be a powerful antioxidant molecule.