Psoriazis hastalığı olan ve olmayan bireylerin ayrılma bireyleşme, annenin algılanan reddi ve savunma mekanizmaları açısından karşılaştırılması
The comparison of individuals with and without Psoriasis in terms of separation-individuation, perceived maternal rejection and defense mechanisms
- Tez No: 705814
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SİBEL MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Psoriazis hastalığı biyopsikososyal etmenlerle ortaya çıkan, kişinin yaşam kalitesini etkileyen, damgalanmaya, sosyal izolasyona ve sosyal ilişkilerde sorunlara yol açan yaygın bir deri hastalığıdır. Bu araştırmanın temel amacı psoriazis hastaları ile deri hastalığı olmayan bireylerden oluşan iki ayrı grubun altta yatan psikolojik ve gelişimsel değişkenler açısından karşılaştırılmasıdır. Psoriazis hastalarının erken dönem anne bebek ilişkilerinde sorunlar olduğu araştırmalarda gösterilmektedir. Daha önce yapılmış çalışmalarda, erken dönemde annenin yeterince kapsayamaması, anne ile ilişkinin aniden kopması ya da yeterince kurulamaması gibi durumlar, bebeğin ayrılma bireyleşme güçlüğü yaşamasını ve ruhsal yapılanmasında sorunlar ortaya çıkmasını sağlayabilmektedir. Annenin bilinçdışı nefreti ve bebeği reddetmesinin sonucunda bebeğe yeterince dokunamama, kapsayamama ve kucaklayamaması erken dönem iletişim yolu olan deride çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu çalışmada, anne ile erken dönem ilişkinin etkilerini keşfetmek amacıyla, ayrılma bireyleşme, savunma mekanizmaları ve annenin algılanan reddi açısından psoriazis hastalığı olan ve olmayan iki grup arası farklılıklar araştırılmıştır. Araştırmada şu hipotezler test edilmiştir: (1) Psoriazis hastalığı olan bireylerin olmayan bireylere göre annelerinin reddediciliğine yönelik algısı daha yüksektir; (2) Psoriazis hastası olan bireylerin olmayan bireylere göre ayrılma bireyleşme güçlüğü daha fazladır; (3) Psoriazis hastalığı olan bireylerin olmayan bireylere göre daha fazla immatür (ilkel) ve nevrotik savunma mekanizmaları kullanmaktadır. Araştırmanın evreni psoriazis hastalarından ve bir deri hastalığı olmayan bireylerden oluşmaktadır. Kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen katılımcılar çevirim içi link üzerinden anket sorularının yanıtlamışlardır. Çalışma, ''örneklem üzerinde koşulları değiştirici herhangi bir müdahalede bulunmadan mevcut özellikleri ile betimlenmesi" olarak tanımlanan (Karasar, 2016) tarama modelinde yürütülmüştür. 91 psoriazis hastası ve 84 deri hastalığı olmayan bireyin katıldığı bu çalışmaya toplam 175 kişi katılmıştır. Psoriazis hastalarını, Şişli Devlet Hastanesi Psoriazis Kliniği'ne başvuran, dermatologlar tarafından psoriazis tanısı almış hastalar oluştururken, kontrol grubu rastgele şekilde çevreden toplanmıştır. Katılımcılara, Bilgilendirilmiş Onam Formu ve Rıza Formu verilmiştir. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği – Kısa Formu (EKRÖ), Savunma Biçimleri Testi (SBÖ) ve Ayrılma Bireyleşme Ölçeği (ABÖ) kullanılmıştır. Elde edilen bulguların analizi SPSS 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common skin disease that occurs with biopsychosocial factors, affects the quality of life of the person, causes stigma, social isolation and problems in social relations. The main purpose of this study is to compare two separate groups consisting of psoriasis patients and individuals without skin disease in terms of underlying psychological and developmental variables. Studies have shown that psoriasis patients have problems in early mother-infant relationships. In previous studies, situations such as the mother's inability containment of the child in the early period, the sudden rupture of the relationship with the mother or the inability to establish sufficient bonding may cause the infant to have separation-individuation difficulties and problems in his/her mental structuring. As a result of the mother's unconscious hatred and rejection of the baby, the inability to adequately touch, contain and hold the baby can cause various problems in the skin, which is the early communication way. In this study, the differences between the two groups with and without psoriasis were investigated in terms of separation individuation, defense mechanisms and perceived rejection of the mother in order to explore the effects of early relationship with the mother. The following hypotheses were tested in the study: (1) Individuals with psoriasis have more perceived maternal rejection than those without psoriasis; (2) Individuals with psoriasis have more separation-individuation difficulties than individuals without psoriasis; (3) Individuals with psoriasis use more immature (primitive) and neurotic defense mechanisms than individuals without psoriasis. The population of the study consists of psoriasis patients and individuals who do not have a skin disease. Participants selected by the snowball sampling method answered the survey questions via the online link. The study was carried out in the survey model (Karasar, 2016), which is defined as“describing the sample with its existing features without any intervention that changes the conditions”. A total of 175 people participated in this study, in which 91 patients with psoriasis and 84 individuals without skin disease participated. The psoriasis patients consisted of patients who applied to Şişli State Hospital Psoriasis Clinic and were diagnosed with psoriasis by dermatologists, while the control group was randomly collected from the environment. Participants were given an Informed Consent Form and Consent Form. Demographic Information Form, Adult Parental Acceptance-Rejection Scale-Short Form (PARS), Defense Style Questionnaire (DSQ), and Separation Individuation Inventory (SII) were used as data collection tools. The analysis of the obtained findings was made using the SPSS 25.0 program.