Psikosomatik deri hastalığı tanısı almış bireylerin bağlanma temsilleri ile saldırganlık eğilimlerinin projektif yöntemler ile değerlendirilmesi
Evaluation of attachment representations and aggression tendencies of individuals diagnosed with psychosomatic skin disease with projective methods
  1. Tez No: 884693
  2. Yazar: ÖMER AKBA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, psikosomatik deri hastalığı (ürtiker, psoriasis, seboreik dermatit, nörodermatit) tanısı almış bireylerin bağlanma temsilleri ile saldırganlık eğilimlerinin projektif yöntemler ile değerlendirilmesidir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olan fenomenolojik (görüngü bilim/ olgu bilimsel) model (desen) kullanılarak hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra resim analizinden edinilen nitel veriler sayısal verilere dönüştürülüp araştırma grubundaki dağılımın gösterilmesi amacı ile nicel değerlendirme yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen nicel veriler frekans ve yüzde hesabı yapılarak, analiz edilerek tablo şeklinde gösterilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul'da ikamet eden psikosomatik deri hastalıkları tanısı almış bireylerdir. Araştırmanın çalışma grubu ise 2024 yılı Şubat ve Nisan ayları arasında, İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dermatoloji polikliniğinde psikosomatik deri hastalığı tedavisi gören 18-65 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerden oluşan 53 kişidir. Ayrıca herhangi bir psikosomatik deri hastalığı tanısı almamış 18-65 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerden oluşan 55 kişi ise kontrol grubu olarak araştırmanın çalışma grubu içerisinde yer almıştır. Böylece araştırmanın çalışma grubu 108 kişiden oluşmaktadır. Nitel araştırma olan bu çalışmada örneklem oluşturulurken amaçlı örneklem türlerinden doğrulayıcı ve yanlışlayıcı durum örneklemesi türüne göre katılımcılar belirlenmiştir. Araştırmanın uygulama bölümü, sorumlu araştırmacının katılımı ve yönetimi eşliğinde katılımcılar ile yüz yüze gerçekleştirildi. Araştırma için veriler elde edilmeye çalışılırken her bir katılımcının bilgilendirilmiş onamına başvurulmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesi amacı ile demografik bilgi formu, kuş yuvası çiz testi, var olmayan bir hayvan çiz testi kullanılmıştır. Yapılan betimsel analiz ve tanımlayıcı istatistik (frekans analizi) bulguları ele alındığında psikosomatik deri hastalığı tanısı almış erişkinlerin psikosomatik deri hastalığı tanısı almamış sağlıklı erişkinlere göre daha çok güvensiz bağlanma temsiline sahip oldukları bulgulanmıştır. Psikosomatik deri hastalığı tanılı erişkinlerin psikosomatik deri hastalığı tanısı almamış sağlıklı erişkinlere göre saldırganlık eğilimlerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı. Ayrıca psikosomatik deri hastalığı tanılı erişkinlerde kadınların daha sık reaktif saldırganlık eğilimi gösterdiği bulgulanmışken erkeklerin de proaktif saldırganlık eğilimi gösterdiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the attachment representations and aggression tendencies of individuals diagnosed with psychosomatic skin diseases (urticaria, psoriasis, seborrheic dermatitis, neurodermatitis) using projective methods. This research was conducted using the phenomenological model (pattern) as one of the qualitative research methods. Additionally, qualitative data obtained from picture analysis is converted into numerical data and utilized the quantitative evaluation method to demonstrate the distribution within the research group. The quantitative data obtained is analyzed and presented in table form by calculating frequency and percentage. The population of the study consists of individuals diagnosed with psychosomatic skin diseases residing in Istanbul. The study group consists of 53 individuals, both male and female, aged between 18 and 65, receiving treatment for psychosomatic skin diseases at the dermatology outpatient clinic of Istanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital during February and April 2024. Furthermore, 55 individuals, both male and female, aged between 18 and 65 and without any diagnosis of psychosomatic skin diseases, are included in the study group as the control group. Thus, the study group comprises 108 individuals. In this qualitative study, purposive sampling is used to select participants based on the confirmatory and disconfirmatory case sampling types. The implementation section of the research is conducted face-to-face with participants under the supervision and management of the responsible researcher. Informed consent was obtained from each participant before attempting to collect research data. A demographic information form, the bird nest drawing test and a non-existent animal drawing test were used to collect data for the research. Considering the descriptive analysis and descriptive statistics (frequency analysis) findings, it has been found that adults diagnosed with psychosomatic skin disease have had more insecure attachment representations than healthy adults who are not diagnosed with psychosomatic skin disease. It is concluded that adults diagnosed with psychosomatic skin disease have higher tendencies towards aggression than healthy adults who not diagnosed with psychosomatic skin disease. In addition, it has been found that in adults diagnosed with psychosomatic skin disease, women more often show reactive aggression, while men show proactive aggression.