Akut abdomen ön tanılı hastalarda ultrasonografinin tanı değeri
Diagnostic value of ultrasonography in patients with prediagnosis of acute abdomen
  1. Tez No: 705819
  2. Yazar: KARABEKİR ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ENİS YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mayıs 1990-Şubat 1992 arasında, akut batın ağrısı ile müracaat eden ve akut batın kliniğini düşündüren 115 hastaya abdominal ultrasonografi uygulandı. Preoperatif gözlem, laparotomi, endoskopi ve klinik-laboratuar takip gözönüne alınarak ultrasonografinin tanı değeri araştırılmıştır. Tüm abdomeni ilgilendiren çok çeşitli patolojiler ultrasonografik olarak gözden geçirilmiştir.Bu çalışmada elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Ultrasonografinin duyarlılığı % 78.5, özgüllüğü % 82 ve doğruluk oranı % 79 olarak saptanmıştır. Bu oranlar literatürdeki oranlarla karşılaştırıldığında tutarlı görülmüştür. Akut abdomen olgularına yaklaşımda, gelişmiş laboratuvar yöntemlerine karşın, tanıda halen sorunlar vardır.Hastalarda morbidite ve mortalite oranlarını azaltmak, gereksiz operasyon ve laparotomiden kaçınmak için gelişmiş görüntüleme yöntemlerine gereksinim duyulmaktadır. Direkt supin ve ayakta direkt batın grafiler, vazgeçilmez bir şekilde ilk görüntüleme yöntemidir, ancak yetersiz kalmaktadır. Ultrasonografi , bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme etkin yöntemlerdir. Ultrasonografi bazı dezavantajlarına karşın hızlı uygulanabilmesi, X-ışını içermemesi ve yinelenebilmesi, maliyetinin düşük olmsı gibi avantajlara sahiptir. Özellikle abdomenin sağ üst, sağ alt , sol üst ve pelvik bölgelerinde prekütan iğne aspirasyonu uygulamasına olanak sağlaması ve renkli Doppler uygulamalarıyla birlikte akut abdomen olgularında güvenilir ve modern bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Between May 1990 and February 1992, abdominal ultrasonography was performed on 115 patients who presented with acute abdominal pain and were suggestive of acute abdomen. The diagnostic value of ultrasonography was investigated by considering preoperative observation, laparotomy, endoscopy and clinical-laboratory follow-up. A wide variety of pathologies involving the entire abdomen were ultrasonographically reviewed. The results obtained in this study are summarized. The sensitivity of ultrasonography was 78.5%, the specificity was 82%, and the accuracy rate was 79%. These rates were found to be consistent when compared with the rates in the literature. Despite advanced laboratory methods in the approach to acute abdomen cases, there are still problems in diagnosis. Advanced imaging methods are needed to reduce morbidity and mortality rates in patients and to avoid unnecessary operations and laparotomy. Direct supine and standing direct abdominal radiographs are indispensably the first imaging modality, but they are insufficient. Ultrasonography, computed tomography and magnetic resonance imaging are effective methods. Despite some disadvantages of ultrasonography, it has advantages such as rapid application, no X-ray and repeatability, and low cost. It is a reliable and modern imaging method in cases of acute abdomen, especially in the upper right, lower right, upper left and pelvic regions of the abdomen, allowing percutaneous needle aspiration and color Doppler applications.