Afet ve acil durumlarda görev alan sağlık ekip liderlerinin glokal liderlik davranışlarını gösterme düzeyleri: Edirne ili örneği
Levels of health care team leaders working in disaster and emergency situations of demonstrating glocal leadership behaviors: The example of Edirne province
  1. Tez No: 705837
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma betimsel tarama modelinde tasarlanmış çalışmadır. Edirne İl Sağlık Müdürlüğü'nde ASHİ ve AÇM'de görevli 250 sağlık personeli ile birlikte UMKE'de görevli 65 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Araştırmada toplam 21 ve madde 4 alt boyuttan oluşan ''Çok Boyutlu Sağlık Glokal Liderlik Ölçeği'' ve çalışma grubunun demografik özelliklerinin saptanması amacıyla ''Bilgi Formu'' veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Veri toplama formları yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Çok Boyutlu Sağlık Glokal Liderlik Ölçeğinin, araştırmada kullanılmadan önce 232 kişilik çalışma grubunda yapı geçerliğini belirlemek amacıyla açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Güvenirlik analizleri Cronbach's Alpha ve CR (Birleşik Güvenirlik) katsayıları yöntemleriyle hesaplanmıştır. Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayısının 0,78 ile 0,90 arasında; CR (Birleşik Güvenirlik) katsayısının ise 0,77 ile 0,95 arasında değiştiği belirlenmiştir. AFA ve DFA için IBM SPSS 22.00 ve AMOS 24.00 programları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 ile analiz edilmiş, bulguların değerlendirilmesinde frekans dağılımları kategorik değişkenler için, tanımlayıcı istatistikler (ort±ss) ise sayısal değişkenler için kullanılmıştır. Bağımsız örneklem T Testi iki bağımsız grup arasında farklılıkların tespiti, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ikiden fazla bağımsız grup arasındaki farklılıkların tespiti, Tukey Testi ile de hangi gruplar arasında farklılıklar olduğuna bakılmıştır. Araştırmaya katılanların SÇ-ÇBGLÖ toplam puanının ortalama ve standart sapması 3,23±0,383 bulunmuş, glokal liderlik davranışını gösterme düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a study designed in descriptive survey model. The research consists of 65 health workers working in UMKE, along with 250 medical staff working in ASHI and ACM in Edirne Provincial Health Directorate. In the study, the“Multidimensional Health Glocal Leadership Scale”consisting of 21 items from 4 sub-dimensions and the“Information Form”were used as data collection tools in order to determine the demographic characteristics of the study group. The data collection forms were applied with the face-to-face interview method. Before the Multidimensional Health Glocal Leadership Scale was used in thisresearch, exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were performed in order to determine the construct validity in the study group of 232 people. Reliability analyzes were calculate using Cronbach's Alpha and CR (Combined Reliability) coefficients methods. Cronbach's Alpha internal consistency coefficient is between 0,78 and 0,90; The CR (Combined Reliability) coefficient is determinedthat vary between 0,77 and 0,95.IBM SPSS 22.00 and AMOS 24.00 programs were used for AFA and DFA. The data obtained from the research were analyzed with IBM SPSS Statistics 22, and frequency distributions were used for categorical variables and descriptive statistics (mean±sd) for numerical variables in the evaluation of the findings. The differences between two independent groupswere determined with Independent sample T Test, the differences between more than two independent groups were determined with One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and between which groups there are differences were determined with the Tukey Test. It has been determined that the mean and standard deviation of the total score of SC-CBGLS participating in the research is 3.23±0.383, and the level of showing glocal leadership behavior is high.