Muğla'da bulunan karstik kaynaklarla beslenen Yuvarlakçay ve Azmak çayı'nın makrofit tür kompozisyonlarının ve sudaki amonyum ve ortofosfat miktarlarının karşılaştırmalı olarak araştırılması
A comparatively survey of macrophyte compositions and chemical parameters of water in karstic rivers Azmak and Yuvarlakçay located in Muğla
  1. Tez No: 705845
  2. Yazar: VİLDAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Muğla'da bulunan Akyaka ilçesindeki Kadın Azmağı ve Köyceğiz ilçesindeki Yuvarlakçay olmak üzere iki karstik nehrin makrofit kompozisyonlarına suyun kimyasal parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Arazi çalışmaları 2019 yılında 3 sezon (ilkbahar, yaz, sonbahar) yapılmış ve 7'si karayosunu, 22'si alg ve 35'i tohumlu bitki olmak üzere toplamda 64 makrofit toplanmıştır. Çalışılan iki nehrin de ortofosfat, amonyum, sıcaklık, oksijen, pH ve EC değerleri ile birlikte makrofit kompozisyonları ortaya konulmuştur. Seçilen istasyonlar arasındaki baskı unsurları skorlanmış ve IBMR indeks hesaplaması yapılarak baskı skoru ve IBMR indeks değeri korelasyonu istatistiksel olarak test edilmiştir. İki nehir de Türkiye'nin turizm merkezlerinde bulundukları için antropojenik baskı nehir makrofit kompozisyonunda açıkça görülmektedir. Her iki nehirde de makrofit kompozisyonlarının suyun akış yönünde baskı unsurlarının artışı ile değiştiği ve IBMR indeks değerlerinin de bu değişimi yansıttığı görülmüştür. Bu çalışma, suyun kimyasal olarak izlenmesinin anlık değişmelerden ötürü çok zor olduğunu, biyolojik izlemenin bu anlamda kimyasal izlemeden daha anlamlı olduğunu kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Two karst rivers in Muğla, namely Kadın Azmağı in Akyaka district and Yuvarlakçay in Köyceğiz district were investigated. The fieldworks were made for 3 sessions (spring, summer, autumn) in 2019 and 64 macrophytes were collected in total: 7 bryophytes, 22 algae and 35 seed plants. Orthophosphate, ammonium, temperature, oxygen, pH and EC levels along with macrophyte compositions of both studied rivers were presented. Pressure elements between the chosen stations were scored, IBMR index was calculated and IBMR index value correlation was statistically tested. Since both rivers are in favorite tourist destinations of Turkey, the anthropogenic influence is clearly seen in the macrophyte composition of the rivers. It was noted that macrophyte compositions in both rivers change towards the flow direction of the water as the pressure elements increase and IBMR index values also reflect this change. This study proves that chemical observation of the water is too challenging due to momentary alterations and biological observation is more reasonable compared to chemical observation in this sense.