Fen bilgisi öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının fen öğretiminde çizgi film kullanılmasına yönelik görüşleri
Science teachers's and science teacher candidates's view about using cartoon movies in science teaching
- Tez No: 705861
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı fen öğretimi sırasında çizgi film kullanılması ile ilgili fen bilgisi öğretmenleri ve öğretmen adaylarının görüşlerini belirlemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Çalışma 52 fen bilgisi öğretmeni ve 46 öğretmen adayı olmak üzere toplam 98 gönüllü ile yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından oluşturulan açık uçlu anket ile verilerin toplanması internet aracılığıyla olmuştur. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda, fen bilgisi öğretmeni ve öğretmen adayları hem çizgi filmlerin hem de çizgi film karakterlerinin çocuklar üzerinde etkili olduğunu, fen öğretimi sırasında da konuyu somutlaştırmaya ve kalıcı öğrenmeye yardımcı olacağını bildirmişlerdir. Ayrıca öğrencilerin dikkatini çekerek eğlenceli öğrenme ortamı yaratabileceği vurgulanmıştır. Katılımcılar çizgi filmlerin en çok dersin girişinde yararlı olabileceğini belirtmişlerdir. Buna ek olarak çizgi filmlerin kullanılabileceği fen bilgisi kavramları ve fen dersinde yarar sağlanabilecek çizgi filmlerle ilgili örnekler sunmuşlardır. Çizgi filmlerin kullanılabileceği en uygun fen konuları olarak Güneş sistemi ve gezegenler, sistemler, uzay, kuvvet ve hareket konuları sunulmuştur. En fazla örnek verilen çizgi filmler ise Tom ve Jerry, Şirinler, Temel Reis, Jetgiller, Sünger Bob ve Rafadan Tayfa'dır. Araştırmaya katılan 98 katılımcının 87'si çizgi filmlerin fen öğretimi sırasında kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Bütün bunların aksine bazı fen bilgisi öğretmeni ve öğretmen adayları fen derslerinde çizgi film kullanımının dikkat dağınıklığına, zaman kaybına ve konunun amacından sapmasına yol açabileceğini belirtmişlerdir. Bunun dışında katılımcılar; eğitici-öğretici, eğlenceli ve dikkat çekici çizgi filmler tasarlamak istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of science teachers and science teacher candidates about using cartoon movies during science instruction. Phenomenology pattern which is a qualitative research method was used in this research. The participants of this study were selected by the purposive sampling method. Research was conducted with 52 science teachers and 48 preservice science teachers, totally 98 volunteer. Data were collected with an open-ended survey which is created by the researcher. The survey was conveyed to participants via the internet. Gained data were analyzed with the content analyze method. As a result of this research, science teachers and preservice science teachers stated that both cartoon films and cartoon characters have a significant effect on children, help concretize the science subject and help permanent learning. It was also emphasized that it could create an enjoyable learning environment by attracting students' attention. Participants state that using cartoon movies can be beneficial at the beginning of the lesson. In addition, participants presented examples of science concepts in which cartoon films can be used and examples of cartoon movies that can be used in a science lesson. The Solar system and planets, systems, space, force and motion are presented as the most appropriate science topics for which cartoons can be used. The most given example cartoons are Tom and Jerry, Smurfs, Popeye, Jetsons, SpongeBob and Rafadan Crew. 87 of the 98 participants who participated in the study indicated that cartoons could be used during science teaching. On the other hand, some science teachers and preservice science teachers indicated that the use of cartoon movies in science lesson can lead to distraction, loss of time and deviation from the purpose of the subject. Apart from this, the participants stated that they want to design educational-instructional, entertaining and remarkable cartoons.