تطور الفقه الشافعي من المتقدمين إلى المتأخرين كتاب الإجارة عند المزني والنووي نموذجاً
Mütekaddimûn dönemden Müteahhirûn dönemine Şâfiî fıkhının gelişimi -Müzenî ve Nevevî'de icâre bölümü örneği-
- Tez No: 705900
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
“Mütekaddimûn Dönemden Müteahhirûn Dönemine Şâfiî Fıkhının Gelişimi -Müzenî ve Nevevî'de İcâre Bölümü Örneği”olarak isimlendirdiğimiz bu çalışma, Şafiî fıkhının imam müzeni'den imam neveviye kadar nasıl bir gelişim gösterdiğini icare bahsi çerçevesinde tespit etmeyi hedeflemiştir. Şafiî fıkhının nasıl yazıya geçirildiğini, düzenlendiğini, korunduğunu ve nasıl günümüze aktarıldığını bir nebze açıklamaktadır. Aynı zamanda bu çalışma, Şafiî ekolüne mensup âlimlerin mütekaddimleriyle müteahhirlerinin görüşleri arasında çelişki olduğuna dair iddiaları, Müzenî ve Nevevî hakkında bir konuyu esas olarak yapılan detaylı bir araştırma ile ele almakta, bu iddianın haklılık payı olup olmadığını açıklamaya çalışmaktadır. Çalışmamız konunun önemini, seçilme nedenini, bu konuda yapılmış çalışmaları, araştırma yöntemini ve temel terimleri içeren giriş bölümü ile başlamaktadır. Bu kısımda“mütekaddimînin”ve“müteahhirînin”anlamı ile Müzenî ve Nevevî'nin biyografileri zikredilmiştir. Birinci bölümde Müzenî'den Nevevî'ye Şafiî fıkhının geçirdiği merhaleler, Müzenî'nin ve Nevevî'nin eserlerindeki yöntemleri, Nevevî'nin Müzenî ile olan ilişkisi incelenmiş ve Müzenî'den Nevevî'ye fıkhî metinlerin gelişiminden örnekler verilmiştir. İkinci bölümde ise icâre bahsi, Müzenî'nin Muhtasar isimli eseri ve Nevevî'nin Minhâc isimli eseri özelinde ele alınmıştır. Sonuç bölümünde de çalışmamızdan çıkan neticeler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which we named as“The Development of Shafi'i jurisprudence from the early scholars Period to the late scholars Period -The Case of the Division of ijarah in Muzani and Nawawi”, aims to determine how Shafi'i jurisprudence developed from imam muzani to imam newawi within the framework of ijarah. It explains to some extent how Shafi'i jurisprudence was written down, organized, preserved and transferred to the present day. At the same time, this study deals with the claims that there is a contradiction between the views of the scholars of the Shafi'i school and their contractors, with a detailed research on a subject about Muzani and Nawawi, and tries to explain whether this claim has any justification. Our study begins with the introduction, which includes the importance of the subject, the reason for its selection, the studies on this subject, the research method and basic terms. In this section, the biographies of Muzani and Nawawi are mentioned, with the meaning of“mutekaddimin”and“contractor”. In the first chapter, the stages of Shafi'i jurisprudence from Muzani to Nawawi, the methods of Muzani and Nawawi's works, the relationship between Nawawi and Muzani are examined and examples from the development of jurisprudence texts from Muzani to Nawawi are given. In the second part, the subject of ijarah is discussed in particular to Muzani's work called Al-Mukhtasar and Nawawi's work called Al-Minhaj. In the conclusion part, the results of our study are presented.