تطور الحياة العلمية والفكرية في بلاد الشام في العهد الأيوبي
Eyyubiler döneminde Biladü'ş-Şam'daki bilimsel ve düşünsel yaşamın gelişimi (1174-1250)
- Tez No: 890773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RACHİD CHİKHOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Eyyûbîler Devleti döneminde Biladü'ş-Şam bölgesindeki ilmî ve fikri yaşamın gelişimi ele alınacaktır. Selahaddin Eyyûbî ve sonraki Eyyubi sultanlarının, bilimsel ve düşünsel yaşamın Biladü'ş-Şam'da ilerlemesine olan katkıları incelenecektir. Araştırmacı, bu dönemin siyasi ve kültürel koşullarını gözden geçirecek ve Eyyûbî sultanlarının entelektüel hayatın gelişimindeki rolünü vurgulayacaktır. Biladü'ş-Şam bölgesindeki önemli bilimsel merkezler, dönemde gelişen temel bilim alanları ve Biladü'ş-Şam'da öne çıkan ünlü bilim adamları da incelenecektir. Ayrıca, Eyyubi kadınlarının ilmî hareketin gelişimindeki önemli rolü anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Development of Intellectual and Scientific Life in the Bilad al-Sham Region during the Ayyubid State Period Research Subject: This study aims to examine the development of intellectual and scientific life in the Bilad al-Sham region during the Ayyubid State period. The contributions of Saladin Ayyubi and subsequent Ayyubid sultans to the advancement of scientific and philosophical pursuits in Bilad al-Sham will be explored. The researcher will review the political and cultural conditions of this era and emphasize the role of Ayyubid sultans in fostering the growth of intellectual endeavors. Significant scientific centers in the Bilad al-Sham region, the main fields of science that flourished during this period, and renowned scholars who emerged in Bilad al-Sham will also be examined. Furthermore, the significant role of Ayyubid women in the development of the intellectual movement will be elucidated.