Yaratıcı dramanın bakış açısıyla barış temalı çocuk edebiyatı eserlerinin çocuk tiyatrosuna dönüştürülmesi
Turning peace themed children's literature works into children's theater by creative drama method
  1. Tez No: 705926
  2. Yazar: YILDIZ GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Toplumsal, çevresel ve bireysel şiddetin sosyal medya ve iletişim araçları üzerinden teşvik edildiği günümüz dünyasında barışsever bireyler yetiştirmek her zaman olduğundan daha önemlidir. Sürdürülebilir barış ortamının oluşturulabilmesi için de en önemli araç barış eğitimidir. Barış eğitimine farklı disiplinlerin bakış açısı ve katkılarıyla yaklaşıldığında daha bütünsel ve etkili bir sonuca ulaşmanın mümkün olduğu görülmektedir. Bu bakış açısıyla hazırlanan araştırmada nitelikli çocuk edebiyatı eserleri, yaratıcı drama ve çocuk tiyatrosu disiplinleri kullanılarak barış eğitiminin bileşenleri üzerine çocukta farkındalık yaratılması hedeflenmiştir. Çocuk edebiyatı eserleri çocukları görsel okur yazarlık döneminden başlayarak sanat duyarlığıyla örülmüş eserlerle karşılaştırmakta ve onlarda bireye topluma ve çevreye karşı farkındalık oluşturmaktadır. Bu çerçevede çocuk edebiyatı barış eğitimi için de önemli araçlardan biri olmaktadır. Yaratıcı drama yaparak yaşayarak öğrenmenin temel alındığı yöntem-disiplin olarak barış eğitiminde konuların çocuk tarafından içselleştirilmesinde işlevseldir. Çocuk tiyatrosu estetik hazza eşlik eden bir dönüşümü öngörür. Çocuk tiyatrosunun bu olanağını daha iyi değerlendirebilmek için anlatı tiyatrosunun öz ve biçimine ilişkin bir şablon hazırlanmış ve bu şablondan yola çıkılarak anlatı tiyatrosu metni hazırlanmıştır. Bu araştırmada içeriğini çocuk edebiyatı eserleri ve yaratıcı drama oturumlarından alan anlatı tiyatrosu ile çocuğa verilecek barış eğitimi bileşenlerinin pekiştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel tarama yöntemlerinden doküman inceleme kullanılmıştır. Yaratıcı drama oturumları en az iki yıl drama geçmişi olan ilkokul 3-4 sınıf öğrencilerine göre hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where social, environmental and individual violence is promoted through social media and communication tools, it is more important than ever to raise peace-loving individuals. Peace education is the most important tool for creating a sustainable peace environment. When peace education is approached from the perspectives and contributions of different disciplines, it is possible to reach a more holistic and effective result. In the research prepared with this point of view, it is aimed to raise awareness in children about the components of peace education by using qualified children's literature, creative drama and children's theater disciplines. Children's literature works compare children with works knitted with artistic sensitivity, starting from the period of visual literacy, and create awareness for the individual, society and environment in them. In this context, children's literature is one of the important tools for peace education. As a method-discipline based on learning by doing creative drama, it is functional in the internalization of the subjects by the child in peace education. Children's theater envisages a transformation that accompanies aesthetic pleasure. In order to better evaluate this possibility of children's theater, a template was prepared regarding the essence and form of narrative theater and a narrative theater text was prepared based on this template. In this research, it is aimed to reinforce the peace education components that will be given to the child with the narrative theater, which takes its content from the works of children's literature and creative drama sessions. Document analysis, one of the descriptive scanning methods, was used in the research. Creative drama sessions were prepared for primary school 3-4 grade students with at least two years of drama background.