Yaratıcı dramanın öğrenmeye etkisi -Sosyal bilgiler öğretiminde bir yöntem olarak-
Effect of creative drama on learning -As a method in social sciences teaching-
- Tez No: 81650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
.... BOLUM V ÖZET, SONUÇ ve ÖNERİLER Özet Bu araştırmada, yaratıcı drama yönteminin öğrenmeye etkisini araştırmak üzere ilköğretim 4. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinin“Türklerin Anadolu'ya Yerleşmesi”ünitesinin öğretiminde yaratıcı drama yöntemi kullanılarak öğrenci başarısı üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca söz konusu ünitenin tüm konularında yaratıcı drama yönteminin etkili olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın deneklerini 1996-1997 öğretim yılı Bolu ile Dörtdivan ilçesi Cumhuriyet İlköğretim Okulu ve Doğancılar İlköğretim Okulu 4. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada kontrol gruplu öntest-sontest deseni kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular şöyledir: 1- Araştırmanın temel problemi olan“Türklerin Anadolu'ya Yerleşmesi”ünitesinin öğretiminde yaratıcı drama yönteminin uygulandığı deney grubu ile geleneksel yönteminin uygulandığı kontrol grubu erişi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunduğundan, yaratıcı drama ile öğretim daha etkili olmuştur. 2- Yaratıcı drama yönteminin“Türklerin Anadolu'ya Yerleşmesi”ünitesinin tüm konularında etkili olup olmadığının test edilmesi sonucu bu yöntemin Büyük Selçuklu Devleti (Devletin Kuruluşu, Malazgirt Savaşı, Devletin Yıkılışı), Anadolu Selçuklu Devleti (Devletin Kuruluşu ve Yükselişi, Devletin Yıkılışı, Anadolu'da 69Kurulan Türk Beylikleri) Selçuklu Uygarlığı konularında etkili olduğu, Büyük Selçuklu Devleti (Oğuzlar), Vatan ve Millet, Türk Milletinin Özelikleri, Atatürk'ün Kişisel Özellikleri konularında geleneksel yöntemle aynı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Araştırmada sonuç olarak yaratıcı dramanın yöntem olarak etkili olduğu, uygun konuların seçilerek öğretimde kullanılmasının yararlı olacağım sonucuna varılmıştır. Sonuç Ve Öneriler Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Sosyal Bilgiler dersinin“Türklerin Anadolu'ya Yerleşmesi”ünitesinin öğretiminde deney ve kontrol gruplarının ünite testi toplam puanlar arasındaki farkın yaratıcı drama yönteminin uygulandığı deney grubu lehine olduğu görülmüştür. Bu ünitenin öğretiminde yaratıcı drama yöntemi etkili olmuştur. Ünitenin konularına göre yapılan ölçmelerde yaratıcı drama yönteminin bazı konularda daha etkili, bazı konularda ise geleneksel yöntemle arasında bir fark olmadığı görülmüştür. Yaratıcı drama ile öğrenciler hem bilişsel, hem duyuşsal, hem de psikomotor becerileri aym anda kazanırlar.Eğitim sistemimizde genellikle kullanılan, öğrencinin aktif katılımını sağlamayan geleneksel öğretim yöntemleri sadece bilgi aktarımını kapsayan, öğrencinin bilişsel davranışlarının gelişimini hedefleyen yöntemlerdir. Yaratıcı drama öğrencinin duygularını da dikkate alarak duyuşsal özellikleri gelişmesini, derse ve konuya ilgi duymasını sağlamasının yanı sıra estetik bir bakış açısı kazandırarak adeta bir sanat eğitimi gerçekleştirir. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effects of creative drama on student achievement have been surveyed. In teaching one unit of social science of fourth grade in primary education. The sample of the study is formed by fourth grade students of Cumhuriyet and Doğancılar Primary Schools in Dörtdivan in Bolu. The number of subjects were 18 students from experimental group and 26 students from control group; 44 students as whole. In the study learning is limited by the cognitive domain of knowledge. To consider student achievement a unite test is used. The main problem of the research is to examine the effect of creative drama to learning as a teaching method. And eight sub- problems were established to examine the effects of creative drama to each subject of the unit. In this research control group, test re test design was utilized. At the and of the statistical analysis it has found that there is a significal difference between the means of achievement scores of experimental group of students tought with creative drama and those of control group students tought with traditional method in the level of cognitive domain. It can be said that creative drama is more effective than traditional method. Results of sub-problems has shown that creative drama is effective for some subjects of the unit. As a result; creative drama is an effective teaching method and when it is used for suitable subjects and supported with other teaching methods it will be more effective. 121