Su yapılarında bulamaç hendeği (slurry–trench) yöntemiyle geçirimsizlik perdesi uygulaması: İnandık barajı örneği
Impermeable barrier application with slurry-trench method in water structure, example of Inandik dam
  1. Tez No: 705954
  2. Yazar: EMRAH ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Su yapıları ülkemiz ve dünyamız için kullanım alanları bakımında önemli bir yere sahiptir. Bu denli önemli yapıların araştırma çalışmalarının, henüz proje aşamalarında eksiksiz olarak yapılması önem arz etmektedir. Tarih boyunca birçok barajda teknik hatalardan dolayı deformasyonlar, su kaçakları ve can kayıplarına sebep olan yıkılmalar meydana gelmektedir. Su yapılarının temelinde bulunan jeolojik yapının her yönüyle iyi analiz edilmesi, jeolojik kesitin tam anlamıyla ortaya çıkarılması ve jeoteknik parametrelerin tayini önem arz etmektedir. Jeolojik kesitin oluşum mekanizması ile ilgili detaylı bilgiler, düşük dayanımlı ve geçirimli zeminlerin belirlenmesine yardımcı olabilmektedir Bu durum; tecrübe, uygun araştırma, deney ve analizler ile ortaya konulmalıdır. Bir diğer durum geçirimli zeminler üzerine yapılacak olan su yapısı temelindeki uygulanacak sızma engelleme yöntemleridir. Uygun yöntemin seçimi hem projeye uygunluk, hem emniyet hem de maliyeti etkileme açısından önemlidir. Bu bağlamda tez kapsamında geçirimli zeminler üzerine yapılacak olan su yapısı temeline uygulanan sızma engelleme yöntemleri tariflenerek, bulamaç hendeği (slurry-trench) yöntemi ayrıntılı olarak anlatılmış ve İnandık Barajı örneği verilmiştir. Bu çalışma ile İnandık Barajında arazi ve laboratuvar çalışmaları yapılarak, tamamen araziyi temsil eden jeoteknik veriler ile mevcut hâlihazır projeye sızma analizleri yapılmıştır. Bu sızma analizlerinde bilgisayar programları kullanılarak batardo membasında biriken suyun batardo gövdesi, gövde altındaki slurry trench, alüvyon ve kaya kütlesi içinde nasıl bir yol izlediği modellenmiştir. Hesaplamalarda Geostudio Seep/w ve Rockscience Slide 6.0 Groundwater programları kullanılmış olup, sonlu elemanlar yöntemiyle sayısal çözümleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water structures are significant for our country and world in terms of usage areas. It is important that the research studies of such important structures are carried out completely during the project stages. Throughout history, it has been observed in dams the number of problems such as deformation, seepage, even collapse that has been caused loss of life due to technical mistakes. It is important to carefully analyze the geological structure underlying the water structures in every sense, to reveal the geological cross-section completely and to determine the geotechnical parameters. Detailed information about the engineering mechanism of the geological structures can help determine the parameters of foundation such as low-strength and permeability stages. This situation should be revealed by experience, appropriate research, experimentation and analysis. Another situation is the seepage prevention methods to be applied to the foundation on which tha dam constructed. The selection of the appropriate method is crucial in terms of suitability to the project safety and cost impact. In the scope of the thesis, after the seepage preventation methods applied to the foundation of the water structure to be built on permeable soils are described, the slurry-trench method is explained in detail and the İnandık Dam is shown as a case study. In this research, as a result of the field and laboratory studies in the Inandık Dam, geotechnical data that accurately represent the field were obtained and seepage analyzes were carried out for the project in question. In these seepage analyzes, by using computer programs, Geostudio Seep/w and Rockscience Slide 6.0, after modeling how the water accumulated in the cofferdam upstream water travels throughout the slurry-trench, alluvium and rock mass, and the amount of seepage can reach the excavation pit next to the dam body has been calculated.