Hemşirelerin ağrı inançları ile çocuklarda ağrıya yönelik bilgi ve tutumları arasındaki ilişki
The relationship between nurses' pain beliefs and knowledge and attitude pain in children
- Tez No: 705959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARDAŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Hemşirelerin ağrı inançları ile çocuklarda ağrıya yönelik bilgi ve tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini araştırmanın yapıldığı bir devlet ve bir üniversite hastanesinde çalışan ve son iki yıl içerisinde çocuk hastalara bakım verme deneyiminde bulunan hemşireler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise Nisan-Kasım 2021 tarihleri arasında bu hastanelerde çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve belirlenen tarihler arasında izin kullanmayan 121 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Pediatrik Ağrı Bilgi ve Tutum Ölçeği”ve“Ağrı İnançları Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırma verileri SPSS 20 paket programında analiz edildi. Hemşirelerin %39.7'sinin 21-25 yaş aralığında olduğu, %70.2'sinin kadın, %57'sinin bekâr, %62'sinin lisans mezunu, %59.6'sının 1-5 yıl arasında meslekte çalışma süresine sahip olduğu ve %54.6'sının çocuk hastalıkları servisinde çalıştığı belirlendi. Hemşirelerin %56.2'sinin haftada ortalama 40 saat çalıştığı, %68.6'sının çocuğu olmadığı, %90.1'inin servis hemşiresi olarak görev yaptığı, %64.5'inin ise daha önce çocuklarda ağrı konusunda eğitim almadığı belirlendi.“Ağrı Çeken Çocuğun Bakımı Alt Boyutu”madde puan ortalamasının 4.60±0.72,“Ağrı Fizyolojisi Alt Boyutu”madde puan ortalamasının 3.86±0.88,“İlaçsız Ağrı Giderme Yöntemleri Alt Boyutu”madde puan ortalamasının 3.14±1.31,“İlaçla Ağrı Giderme Alt Boyutu”madde puan ortalamasının 3.74±0.89,“Ağrı Psikolojisi ve Sosyolojisi Alt Boyutu”madde puan ortalamasının 4.43±0.70 olduğu belirlendi.“Pediatrik Ağrı Tutum ve Bilgi Ölçeği”madde puan ortalamasının ise 4.09±0.52 olduğu belirlendi. Hemşirelerin“Ağrı İnançları Ölçeği Organik İnançlar Alt Boyutu”madde puan ortalamasının 2.67±0.75,“Ağrı İnançları Ölçeği Psikolojik İnançlar Alt Boyutu”madde puan ortalamasının ise 2.32±0.80 olduğu belirlendi. Araştırma sonuçları hemşirelerin“Pediatrik Ağrı Bilgi ve Tutum Ölçeği”puan ortalamaları arttıkça“Organik İnançlar”ve“ Psikolojik İnançlar”alt boyutları puan ortalamalarının düştüğünü gösterdi. Çocuklarda ağrı konusunda hemşirelere eğitim verilmesi ve daha kapsamlı gruplar üzerinde araştırmanın yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research, which was conducted to determine the relationship between nurses' pain beliefs and their knowledge and attitudes towards pain in children, was conducted in a descriptive type. The universe of the research consisted of nurses working in a state and a university hospital where the research was conducted and having experience in caring for pediatric patients in the last 2 years. The sample of the study consisted of 121 nurses who worked in these hospitals between April and November 2021, agreed to participate in the study and did not take leave between the specified dates. Research data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Pediatric Pain Knowledge and Attitude Scale”and“Pain Beliefs Scale”. Research data were analyzed in SPSS 20 package program. 39.7% of the nurses were between the ages of 21-25, 70.2% were female, 57% were single, 62% had a bachelor's degree, 59.5% had a professional working period of 1-5 years, and 54.5% of them were female. It was determined that he worked in the pediatrics service. It was determined that 56.2% of the nurses worked an average of 40 hours a week, 68.6% had no children, 90.1% worked as service nurses, and 64.5% had not received any training on pain in children before.“Care of the Suffering Child Sub-Dimension”item mean score is 4.60±0.72,“Pain Physiology Sub-Dimension”item mean score is 3.86±0.88,“Non-Drug Pain Relief Methods Sub-Dimension”item mean score is 3.14±1.31,“Pain Relief with Medication Sub-Dimension”It was determined that the mean item score was 3.74±0.89, and the item score average of“Pain Psychology and Sociology Sub-Dimension”was 4.43±0.70. The mean score of the“Pediatric Pain Attitude and Knowledge Scale”item was determined to be 4.09±0.52. It was determined that the mean score of the nurses'“Pain Beliefs Scale Organic Beliefs Sub-Dimension”item score was 2.67±0.75, and the item score average of the“Pain Beliefs Scale Psychological Beliefs Sub-Dimension”was 2.32±0.80. The results of the study showed that the mean scores of the“Organic Beliefs”and“Psychological Beliefs”sub-dimensions decreased as the nurses' mean scores on the“Pediatric Attitude Knowledge Scale Towards Pain”increased. It may be recommended to provide training to nurses about pain in children and to conduct research on more comprehensive groups.