Stratejik yönetimde iletişimin örgütsel sinizme etkisi
The impact of communication in strategic management on organisational cynicism
  1. Tez No: 705971
  2. Yazar: DOĞUKAN GÜLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Stratejik yönetimin maruz kaldığı önemli eleştirilerden biri stratejilerin tüm çalışanlara duyurularak benimsenmesinin sağlanmamasıdır. Çalışanlar örgütün en önemli yol haritası olan stratejilerin belirlenme sürecine dâhil edilmeyerek yalnızca üst yönetimin işi olarak görülmesinin stratejik yönetimin başarısızlığında payı olduğu düşünülmektedir. Öte yandan, çalışanlarda örgüte karşı beslenen negatif duygular şeklinde ortaya çıkan örgütsel sinizm, çalışanların stratejik yönetim sürecine dâhil edilmemesinin bir sonucu olabilir. Stratejik yönetim baz alınarak yapılan bu çalışmanın amacı, strateji oluştururken örgüt içi iletişim kullanılmasının örgütsel sinizm üzerindeki etkisini belirleyerek, sinizmin oluşmasına karşı alınabilecek tedbirleri önermektir. Literatürde sinizmi oluşturan pek çok sebep yer almakla birlikte stratejik yönetimin sinizm ile ilişkisini ortaya koyan çalışmaya rastlanmadığından bu konudaki boşluğun da giderilmesi mümkün olacaktır. Bu araştırma, stratejik yönetim sürecine örgüt içi iletişimle insan unsurunun dâhil edilmesiyle örgütsel sinizmin azalacağını öngörmektedir. İnsana verilen değerin yine insana dönüşünü sağlayacak olan bu araştırma modeli, örgütlere örnek teşkil ederek stratejik yönetim sürecinin etkin kılınmasında yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important criticisms that strategic management is exposed to is the failure to ensure that strategies are adopted by all employees. It is thought that the employees are not included in the process of determining the strategies, which are the most important roadmap of the organization, and seen only as the job of the senior management. On the other hand, organizational cynicism that emerges in the form of negative feelings towards the organization in employees may be a result of the employees not being included in the strategic management process. The aim of this study based on strategic management is to determine the effect of using intra-organizational communication on organizational cynicism while creating a strategy and to propose measures that can be taken against cynicism. Although there are many reasons that constitute cynicism in the literature, since there is no study that reveals the relationship between strategic management and cynicism, it will be possible to fill the gap on this subject. This research predicts that organizational cynicism will decrease with the inclusion of the human element in the strategic management process with intra-organizational communication. This research model, which will ensure the return of the value given to human to human, sets an example for organizations and is guiding in making the strategic management process effective.