Enformasyon savaşında iletişim yönetiminin rolü: Güvenlik güçleri için bireysel sosyal medya kullanımı
The role of communication management in information warfare: Individual social media usage for security forces
- Tez No: 705972
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ PELTEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Enformasyon savaşının etkili bir aracı haline gelen sosyal medya, kullanıcılar açısından birtakım riskler de barındırmaktadır. Bu kapsamda, güvenlik güçlerine mensup kullanıcıların, istihbarat arayışındaki kişi ve kuruluşların hedefi haline gelmesi olasılık dahilindedir. Bu çalışmada güvenlik güçleri mensuplarının bireysel sosyal medya kullanım alışkanlıkları, iletişim yönetimi bağlamında incelenerek, sosyal medya kullanımından kaynaklanabilecek risklerin belirlenmesi ve bu risklere karşı çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma bölümünde, keşfedici sıralı desen kullanılarak ilk aşamada nitel, ikinci aşamada nicel araştırma gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma aşamasında; konunun uzmanlarıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler aracılığıyla enformasyon savaşında sosyal medyanın rolü ile güvenlik güçlerine mensup personelin bireysel sosyal medya kullanımına ilişkin muhtemel risk alanları ve çözümlerin neler olabileceği keşfedilmeye çalışılmıştır. Nitel analiz sonucunda elde edilen bulgulardan yararlanılarak bir anket hazırlanmıştır. Bu ölçme aracı, nicel araştırma için kullanılmış ve ön testten sonra daha büyük bir örnekleme uygulanmıştır. Sonuç olarak, sosyal medyanın güvenli kullanımı için düzenlemelere gereksinim duyulmakla birlikte personelin eğitimi ve bilinçlendirilmesinin öncelik taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media, which has become an effective tool of information warfare, also poses some risks for users. In this context, it is possible for the users who are members of security forces to be targeted by individuals and organizations seeking intelligence. In this study, it is aimed to determine the risks that may arise from the use of social media by examining the individual social media usage habits of the security forces in context of communication management and to develop solutions against these risks. In the research section, by using exploratory sequential design, qualitative research was carried out in the first stage and quantitative research was carried out in the second stage. In the qualitative research phase, the role of social media in the information war and the possible risk areas and solutions for the individual use of social media by the security forces' personnel have been tried to be explored through semi-structured in-depth interviews with experts. A questionnaire was developed by using the findings obtained from the qualitative analysis. This measurement tool was used for quantitative research, and it was applied to a larger sample after the pretest. As a result, it has been determined that although regulations are needed for the safe use of social media, training and raising awareness of the personnel is a priority.