İnmeli hastalarda standart skala yöntemlerinin rehabilitasyon çalışmalarında erişilen fonksiyonel bağımsızlık kognitif durum değerlendirmelerine etkileri
The Effect of standart scala methods in stroke patientts concerning evaluation of functional indepedence and cognitive status folloving rehabilitation exercies
  1. Tez No: 70598
  2. Yazar: EMİNE AYTİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİRANUŞ KOKİNO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET Serebrovasküler olaylara bağlı olarak hemipleji gelişen hastalarda, uygulanan rehabilitasyon tedavisi ile erişilen fonksiyonel bağımsızlığı ve kognitif durumu, standart değerlendirme skalaları ile ölçebilmek ve bilinçli tedavi çalışmalarının başarısını tartışabilmek amacı ile, 88 hasta yaş, cins, tutulan taraf gözetilmeden rastgele seçilerek iki gruba bölündü, I. gruptaki 44 hastaya bizzat araştırmacı tarafından, haftada 5 gün olmak üzere 8 hafta süreyle rehabilitasyon tedavisi uygulandı. II. Gruptaki 44 has taya, araştırmacı tarafından ev egzersiz tedavisi gösterilerek, 8 haftalık süre içinde aylık kontrollerle tedavileri yönlendirildi. Tüm hastalara özel hasta dosyalan düzenlenerek, hastalardan elde edilen bilgiler kaydedildi. Hasta dosyalarında hastanın yaşı, cinsi, mesleği, eğitim durumu, tutulan ta raf, hastalığın süresi, etyolojik faktör, risk faktörleri, ilk başvurduğu merkez, dominant Hemisfer öyküsü, medeni durumu, adresi, telefonu, boyu, kilosu sorgulandı, spastisite, kontraktür, omuz lezyonu, duyusal bozukluk, patalojik refleksler, klonus, konuşma problemleri, BT veya MRI incelemeleri, bası yarası, heterotopik ossifıkasyon, tromboemesyonel bozukluklar ile neglet durumu araştırıldı. Her iki grupta, tedavi öncesi ve sonrasında, özel hasta dosyalarındaki değerlendirme skalalarına göre değerlendirildiler. Özel hasta dosyalarındaki değerlendirme skalaları şunlardır. 1- Brunnstrom Değerlendirme Skalası ( Motor Fonksiyonun Değerlendirilmesi ) 2- Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü ( FBÖ veya FİM ) ( Günlük Yaşam Aktivitelerinin Ölçümü) 3- Hodkinson Mental Test ( Kognitif Durumun Ölçülmesi ) 4- Rivermead Mobility index ( Günlük Yaşam Aktivitelerinin Ölçümü ) 5- Ashworth- Pederson Kriterleri ( Spastisitenin Değerlendirilmesi ) Bu Değerlendirme Sklalarının sonuçlarına göre hem I. hem II. Grupta fonksiyonel bağımsızlık ve kognitif durumlarında gelişim olduğu, gelişimin I.grupta II.gruba göre daha fazla olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We did our research on the 88 patients who were suffering from hemiplegia caused by the cerebrovascular evets, by taking into account their age, sex and choosed our patients impartially in order to examine the functional and cognitive situation reached by rehabilitational treatment. In the first group, rehabilitational treatment have been used to the 44 pa tients five times in a day in the course of eight weeks. And we used another medical treatment such as home exercises to the left 44 patients at their home for the duration of eight weeks. We also set up special files in which we put some information about the pa tients recording their age, sex, profession, educational situation, the duration of sick ness, etiological factors, first applied medical center, the story of the dominant hemi- sphree, shoulder lesion, sensory problems, patologic reflex, clonus, talking problems andBTorMRI. The information of the both groups was evaluated before and after the medical treatment b ytaking all the sepcial creterions account which were placed in the files of the private patients. And the creterions are as follows: 1. The Creterions of Burnnstrom Evaluation: (The evaluation of the func tion of engine system). 2. The Measurement of the Functional Independency (FBÖ or FTM) Daily life activities. 3. Hodkinson Mental Test: (The measurement of cognitive situation) 4. Rivermed Mobility Index: (The measurement of daily life activities) 5. Ashworth Pederson Creation: (Spactrierty Test). After the results of the mentioned creterions of the evaluation, we examined that there are some developments about the cognitive situation and functional indepen dency of the both the first and the second groups. In addition to that developments in the first group were much more in compare to the second group.