İnmeli hastalarda omuz komplikasyonları
Complications of shoulder in patients with stroke
  1. Tez No: 86560
  2. Yazar: ZÜLFÜ KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
60 ÖZET İnme sonucu hemipleji/hemiparezi gelişen ve rehabilite edilmek üzere Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Kliniğinde Nisan 1997-Ekim 1998 tarihleri arasında ayaktan veya yatırılarak tedavi gören 68 hasta omuz sorunlarının araştırılması amacıyla çalışmaya dahil edildi. Hastaların 43 'ü (%63.23) erkek, 25'i (%36.76) kadındı. Hastaların yaş ortalaması ve standart sapmaları 58.41±10.59 olup, 37'sinin (%54.41) sağ, 31 'inin (%45.58) sol taraf tutulumu vardı. Etyolojide %79.41'inde tromboemboli, %20.59'unda hemoraji vardı. Hastaların ortalama hemipleji/hemiparezi süresi 20 aydı (2-72 ay). Omuz ağrısı olan hasta sayısı 48 (%70.59), omuz ağrısı olmayan hasta sayısı ise 20 (%29.41) idi. 10 (% 14.70) hastamızda Refleks sempatik distrofi sendromuna rastlanıldı. Hastalarımızın her iki omuzlarının konvansiyonel AP ve oblik radiografileri, Van Langenberge yöntemi ile subluksasyon varlığı ve varsa subluksasyonun grade 'i değerlendirildi. 68 hemiplejik/hemiparezik hastamızın 50'sinde (%73.52) omuz subluksasyonu vardı. Bir hastamızda heterotopik ossifikasyon saptadık. Hastalarımızın tümünün hemiplejik/hemiparezik tarafının, 40 hastanın ise ayrıca sağlam tarafının kontrol MRG'leri çekildi. MRG'nin yumuşak doku lezyonlarmda detaylı inceleme olanağı sağladığı görüldü. MRG'de hemiplejik/hemiparezik omuzun 34'ünde (%50) rotator kaf dejenerasyonu, 7'sinde (%10.29) impingement sendromu, 9'unda (%13.23) adheziv kapsülit, 6'sında (%8.82) bursit, 5'inde (%7.35) biseps tendiniti, 23'ünde (%33.82) omuz ekleminde çeşitli derecelerde sinovit saptandı. 40 hastamızın sağlam taraf omuz MRG' sinde saptadığımız bulgular ise; 2 (%5) hastamızda adheziv kapsülit, 1 (%2.50) hastamızda impingement sendromu, 1 hastamızda subdeltoid bursit, 4 (%10) hastamızda sinovitti. İnmeli hastalarda görülebilen omuz ağrılarının ve hareket kısıtlılığına neden olan patolojinin nereden kaynaklandığının, normal' grafilerle ve MRG ile ayırıcı tanısının yapılması gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY Sixty-eight inpatients or outpatients who have hemiplegia/hemiparesia as a result of stroke and that resorted to Dicle University School of Medicine Department of Physical Therapy and Rehabilitation between April 1997 and October 1998 for rehabilitation were included in this study to investigate the disorders in the shoulder. Forty-three (63.23%) of all patients were male and 25 (36,76%) were female. The average age of patients was 58.41±10.59 (range 31-77). Of the patients, 37 (54.41%) had right and 31 (45.58%) had left hemiplegia and etiology was thromboembolism in 79.41% and hemorrhage in 20.59%. The patients had been suffering hemiplegia/hemiparesia average for 20 months (range 2-72 months). Forty-three patients had (70.58) shoulder pain while 20 patients (29.41%o) did not have. Nine patients (14.70%) had reflex dystrophic syndrome. The conventional AP and oblique radiographs of both shoulders of all the patients were evaluated by Van Langenberge method, to detect subluxation and grade of subluxation if there was any. There was shoulder subluxation in 50 patients (73.52%). In only one patient (1.47%) heterotopic ossification was seen. MRI were get from hemiplegic/hemiparesic sides of all patients and as control from healthy sides of 40 randomly chosen ones of the same patient group. MRI was seen to provide detailed examination of soft tissue lesions. In the evaluation of all hemiplegic/hemiparesic shoulders 34 (50.00%) rotator chuff degeneration, 7 (10.29%) impingement syndrome, 9 (13.23%) adhesive capsulitis, 6 (8.829%) bursitis, 5 (7.35%) tendinitis of biceps and 23 (33.82%) synovitis various degree of the shoulder joint were determined. The MRI of healthy shoulders from 40 patients, showed adhesive capsulitis in 2 (5.00%), impingement syndrome in 1 (2.50%), subdeltoid bursitis in 1 (2.50%) and synovitis in 4 (10.00%) patients. It's concluded that differential diagnosis should be made by normal radiographs and MRI, to determine the pathogenesis of shoulder pain and movement limitations that can be seen in patients with stroke.