KOVID-19 pandemi döneminde üniversite öğrencilerinin çevrimiçi öğrenme sistemleri kabulleri ve çoklu görev algılarının çevrimiçi derslere bağlılıklarındaki rolünün incelenmesi
An investigation on the role of university students' online learning system acceptance and multitasking perceptions in their online course engagement during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 705986
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kovid-19 pandemisi sebebiyle her alanda olduğu gibi eğitim alanında dönüşümler meydana gelmiştir. Yüz yüze öğrenme ortamları yerini hızlı ve mecburi bir şekilde planlanan çevrimiçi öğrenmeye bırakmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, Kovid-19 pandemi döneminde üniversite öğrencilerinin çevrimiçi öğrenme sistemleri kabulleri ve çoklu görev algılarının çevrimiçi derslere bağlılıklarındaki rolünün incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın katılımcılarını Kovid-19 pandemisi nedeniyle olan okul kapanmasının başında, yani 2020-2021 eğitim öğretim yılının Mart-Haziran döneminde, çevrimiçi ortamda eğitim alan Mersin Üniversitesi'nin 9 fakültesinden 899 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. İlişkisel tarama yöntemi kullanılan bu tez çalışması kapsamında Çevrimiçi Öğrenme Sistemleri Kabulü Ölçeği (Ilgaz, 2008), Algılanan Çoklu Görev Algıları Ölçeği (Kaynarca, 2019), Çevrimiçi Ortamlarda Öğrenci Bağlılık Ölçeği (Ergün & Usluel, 2015) ve öğrencilerin demografik bilgilerinden oluşan bir anket formu Google Form yoluyla oluşturularak uygulanmıştır. Çalışma kapsamında önerilen hipotezler, yol (path) analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Oluşturulan modelin test sonuçlarına göre çoklu görev algısı ders boyutu duyuşsal ve bilişsel bağlılığı pozitif yönde yordarken, performans boyutu duyuşsal ve bilişsel bağlılığı negatif yönde yordamaktadır. Ancak, çalışmanın sonuçları, çoklu görev algısının davranışsal bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ayrıca, çalışmanın sonuçlarına göre, öğrenme sistemleri kabulünün algılanan yarar boyutunun çevrimiçi öğrenci bağlılığının tüm bileşenleri üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu, algılanan kolaylık boyutunun davranışsal bağlılığı pozitif yönde yordadığı, duyuşsal ve bilişsel bağlılık üzerinde yordayıcı bir etkisinin olmadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the Covid-19 pandemic, transformations have occurred in the field of education, as in every other field. Face-to-face learning environments have left their place to online learning, which has been planned in a fast and compulsory way. The aim of this thesis study is to investigate the role of the university students' online learning systems acceptance and multitasking perceptions in their online engagement during the Covid-19 pandemic. In line with this aim, the participants of the study consist of 899 university students from 9 faculties of Mersin University in that they attended to the online courses during the first school closure period, in other words March-June period of the 2020-2021 academic year, because of Covid-19 pandemic. In the study, in which correlational method was used, a survey form consisting of Online Learning Systems Acceptance Scale (Ilgaz, 2008), Perceived Multitasking Perceptions Scale (Kaynarca, 2019), Students Engagement Scale in Online Environments (Ergün & Usluel, 2015) and a demographic survey was applied via Google Form. The hypotheses proposed under the scope of the study were analyzed via the path analysis technique. According to the test results of the proposed model, the course dimension of multitasking perception positively predicted affective and cognitive engagement, while the performance dimension negatively predicted affective and cognitive engagement. However, the results of the study showed that the multitasking perception did not have a significant effect on behavioral engagement. In addition, according to the results of the study, it was found that the perceived usefulness dimension of learning systems acceptance had a positive and significant effect on all components of online student engagement, the perceived ease of use dimension positively predicted behavioral engagement, and did not predict affective and cognitive engagement.