Kovid-19 salgını sürecinde üniversite öğretim elemanlarının çevrimiçi öğretime hazırbulunuşluklarının ve bireysel yenilikçiliklerinin incelenmesi: Ege Üniversitesi örneği
Investigating online teaching readiness and individual innovativeness of staff during covid-19 pandemic: Ege University sample
- Tez No: 763864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ATEŞ ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kovid-19 virüsü ile başlayan pandemi döneminde eğitim-öğretim faaliyetlerinin devam edebilmesi adına keskin geçişler yaşanmıştır. Yüz yüze iletişimin mümkün olmadığı bu günlerde, üniversiteler çözümü çevrimiçi öğrenmede bulmuştur. Çevrimiçi öğrenme zaman, mekân, materyal gibi bileşenler özelinde ciddi bir esneklik kazandırmakla birlikte, öğretim elemanlarının çevrimiçi öğretime hazırbulunuşluğu da önemli konulardandır. Bu yüksek lisans tezi kapsamında tarama yöntemi kullanılmış ve Ege Üniversitesinde görev alan öğretim elemanları erişilebilir evrende yer almıştır. Chi'nin (2015) geliştirdiği ve Hoşgörür ve Adnan'ın (2018) Türkçeye uyarladığı“Çevrimiçi Öğretime Hazırbulunuşluk Anketi”ve Hurt, Joseph ve Cook'un geliştirip (1977) Kılıçer ve Odabaşı'nın (2010) Türkçeye uyarladığı Bireysel Yenilikçilik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma özelinde veri toplama araçları yaklaşık 1350 öğretim elemanına iletilmiştir ancak dönüş oranı %12'dir ve toplam katılımcı sayısı 200'dür. ÇÖHA'dan elde edilen bulgular öğretim elemanlarının çevrimiçi öğretime büyük oranda hazır hissettiklerini göstermektedir. BY ölçeğine ait bulgular ise öğretim elemanlarının ağırlıklı olarak sorgulayıcı kategoride yer aldığını ortaya çıkarmıştır. BY düzeyi bağımlı değişkeni ile alan, unvan, yaş ve cinsiyet bağımsız değişkenleri arasında yapılan regresyon analizi sonucunda BY'yi yordayan herhangi bir değere rastlanmamıştır. İlgili yayınların örneklemini genellikle öğrencilerin oluşturması ve öğretim elemanlarıyla yapılan çok az sayıda çalışma olması ve bu çalışmaların bulgularının değişkenlik göstermesi araştırmaya özgün değerini artırmaktadır. Çalışmanın sonunda gelecek araştırmalar ve uygulamalar için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
During the pandemic period starting with the Covid-19 virus, academic institutions experienced sharp transitions to continue their educational activities. When there was a problem with face-to-face communication because of the pandemic, universities found the solution in online learning. Although online learning provides serious flexibility in terms of components such as time, place, and material in theory, the readiness of the instructors for online teaching is a critical issue. Survey method is used to collect data and Ege University staff was the accessible population. Chi's (2015)“Online Teaching Readiness Questionnaire”adapted into Turkish by Hoşgörür and Adnan (2018) and Hurt, Joseph and Cook's (1977) Individual Innovativeness Scale adapted into Turkish by Kılıçer and Odabaşı (2010) are the data collection tools distributed to the faculty members working at Ege University. For this research, data collection tools were delivered to approximately 1350 instructors, but the return rate was 12% and the total number of participants was 200. Findings from the questionnaire show that instructors feel ready for online teaching to a large extent. Results show that the instructors were predominantly in the interrogative category. Regression analysis conducted between the dependent variable of individual innovativeness level and the independent variables of field, title, age, and gender revealed that none of the independent variables is a predictor of individual innovativeness. The sample of these specific studies mostly includes students. There are very few studies with instructors. The variability between the findings, adds originality to the study. In the concluding section, there are suggestions for future research and applications.