Bilgi toplumu ve e-devlet: TBMM'de Türkiye'de bilişim stratejileri ve e-Türkiye genel görüşmesinin çözümlenmesi
Information society and e-government: An analysis of the general meeting on strategies of informatics and e-Turkey in the Turkish parliament
- Tez No: 141368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. D. BEYBİN KEJANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada devlet organlarında ve bürokraside yeni bir yapılanmaya yol açacak 'e-devlet' kavramı incelenerek, bu kavramın devlet, hükümet ve TBMM'de gurubu bulunan siyasal partiler tarafından nasıl algılandığı, ne gibi çalışmaların sürdürüldüğü, bu çalışmaların çıkış noktasının ne olduğu sorgulanmaya çalışılmaktadır. Bu çerçevede bilgi/enformasyon toplumu, e-devlet ve demokrasi, Türkiye'de e-devlet çalışmaları, yürütme ve yasama erklerinin yönelim(ler)i göz önüne alınmaktadır. Bilgi/Enformasyon toplumu kuramının, yeni iletişim ve enformasyon teknolojilerini merkez alan teknolojik determinist bir yaklaşıma sahip olduğunu ve gelişme yazını içerisinde, ilk dönem modernleşme kuramlarının yerini aldığını görmekteyiz. Neo-liberal politikalar ile enformasyon sektörüne verilen ağırlık enformasyon toplumu anlayışını küresel boyutta ve Türkiye bazında yerleşikleştirmiştir. Bu anlayışın politik düzleminde yeralan 'e-devlet' kavramı da enformasyon toplumu anlayışının getireceği varsayılan 'yeni demokrasi'yi oluşturacak şekilde sunulmaktadır. Türkiye bağlamında, enformasyon toplumu olma yolunda atılan adımlarda 'gelişmiş' Batılı ülkelerin önemli etkileri gözlenmektedir. Bu çerçevede, TBMM'de 57. Hükümet döneminde yapılan 'Türkiye'de Bilişim Stratejileri ve e-Türkiye Genel Görüşmesi, 'teknolojik determinizm', 'bir gelişme hedefi olarak enformasyon/bilgi toplumu', 'yeni teknolojilerin özgürleştirici ve merkezileştirici rolü', 'özel girişim, rekabet ve esneklik' kategorileri bağlamında serbest metin çözümlemesi yoluyla incelenmiştir. Meclisteki altı siyasi parti grubu ve şahsı adına söz alan milletvekillerinin, yeni iletişim teknolojileri ve e-devlete bakış 115açıları büyük bir uyum ve olumlama içerisindedir. Görüşmelerde fikirlerini beyan eden konuşmacılar yeni iletişim teknolojilerini ve e-devlet modelini sorgulamadan, tartışmadan olumlu bir şekilde kabul etmekte, bu teknolojilerin 'gelişme' ve 'demokrasi 'yi getireceğini savunmakta, fakat 'hak ve özgürlükler' bağlamında bir şey söylememektedirler. Sonuç olarak, bu uyum ve olumlamanın AB uyum sürecinde Türkiye'den beklenen hedefler doğrultusunda oluşması, hem bir iç dinamik eksikliğini, hem de ekonomik değerleri önde tutan bir anlayışın tüm görüşlerde hakim olduğunu göstermektedir. 116
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the concept of e-government which is expected to lead to a rennovation within the bureaucratic system, and how the government and the political parties view this process and hence initiate numerous undertakings to adopt this development in Turkey. It is observed that information society theory works within technologically deterministic assumptions which were also used in the modernization theory of the 1950s and 60s. What has changed since the 1960s is the emphasis, which is now on information. Neo-liberal policies of the 1980s contributed to the dissemination of the comprehension of societies as information societies as well as the global development of information sector. At the political level, the concept of e- government complements this approach with the claims of bringing about the“new democracy”. This overall approach is influential in Turkey and has found several supporters. This study specifically analyzes the general meeting on strategies of informatics and e-Turkey that was hold in the Turkish Parliament in 2002 to clarify the views of the government and political parties on the 'information society' and 'e-government'. Four categories are used for the analysis of the speeches of the MPs: 1. Technological determinism 2. Information society as a target of development 3. The new technologies as either centralising or liberalising force 4. Free enterprise, competiton and flexibility. Evaluation of the speeches demonstrate that all the MPs, parties and government are in harmony about the role of technologies, place of information and the prospects for e-government and e- 117democracy. This overall agreement shows the lack of the representation of inner dynamics, conflicts and pluralism. Rather, it is the process of Turkey's adaptation to the EU standards and the dominance of economic values that set the pace. 118