Sağlık bilimlerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ile yeme tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluating eating attitudes of university students learning in health sciences with nutritional habits
- Tez No: 706049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören üniversite öğrencilerinde beslenme alışkanlıklarının incelenmesi ve yeme tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışma yaşları 18-22 arası değişen %5,3'ü erkek ve %94,7'si kadın toplam 188 gönüllü öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak; demografik özellikleri ile antropometrik ölçüm bilgilerinin yer aldığı form, beslenme alışkanlıklarının sorgulandığı anket ve geriye dönük 24 saatlik besin tüketim kaydı kullanılmıştır. Katılımcıların beslenme tutumlarını incelemek adına Yeme Tutum Testi kısa formu (YTT-26), REZZY (SCOFF) Yeme Bozuklukları Ölçeği ve Duygusal İştah Anketi (DİA) kullanılmıştır. Katılımcıların BKİ gruplarına göre %68,1'i normal kilodadır. Katılımcıların %98'i besin seçiminde lezzetli olmasına dikkat etmektedir. Katılımcıların %46,8'inin üç öğünden az öğün tükettiği, %58'inin bazen öğün atladığı, en sık atlanan öğünün %51,5 ile öğle öğünü olduğu, %50,9'unun canı istemediği için öğün atladığı ve %59,1'inin ikindi ara öğünü yaptığı belirlenmiştir. Katılımcıların %54,3'ünün şişmanlama endişesi olduğu, %2,65'inin zayıflamak için laksatif kullandığı, %44,7'sinin bazen besinlerin kalorisine dikkat ettiği saptanmıştır. Katılımcıların %25'inin düzenli aktivite yaptığı, %23,9'unun sigara içtiği, %26,6'sının alkol kullandığı belirlenmiştir. Katılımcıların %18,6'sının YTT-26 ölçeğinden 20 ve üzeri puan alarak yeme bozukluğu riski olduğu, %35,1'inin REZZY (SCOFF) ölçeğinden 2 ve üzeri puan alarak yeme bozukluğu riskine sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out in order to examine the eating habits and eating attitudes of the university students studying at Haliç University Faculty of Health Sciences. The study was conducted with a total of 188 volunteer students, 5.3% male and 94.7% female, ranging in age from 18 to 22. As a data collection tool; The form containing demographic characteristics and anthropometric measurement information, the questionnaire questioning eating habits and retrospective 24-hour food consumption record were used. To examine the nutritional attitudes of the participants, the Short Form of Eating Attitude Test (YTT-26), REZZY (SCOFF) Eating Disorders Scale and Emotional Appetite Questionnaire (DİA) were used. 68.1% of the participants were of normal weight according to their BMI groups. 98% of the participants pay attention to their food selection to be delicious. It was determined that 46.8% of the participants consumed less than three meals, 58% sometimes skipped meals, the most frequently skipped meal was lunch with 51.5%, 50.9% skipped meals because they did not want to eat, and 59.1% made the afternoon snack. It was found that 54.3% of the participants were worried about getting fat, 2.65% used laxatives to lose weight, and 44.7% sometimes paid attention to the calories of nutrients. It has been determined that 25% of the participants do regular activities, 23.9% smoke and 26.6% use alcohol. It was determined that 18.6% of the participants had a risk of eating disorders by scoring 20 or above on the YTT-26 scale, and 35.1% had an eating disorder risk by scoring 2 or above on the REZZY (SCOFF) scale.