Stres üriner inkontinanslı kadınlarda dijital pelvik taban kas eğitiminin üriner inkontinans semptomları ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of digital pelvic floor muscle training on urinary incontinence symptoms and quality of life in women with stress urinary incontinence
- Tez No: 706060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı stres üriner inkontinanslı (SÜİ) kadınlara uygulanan dijital pelvik taban kas eğitiminin (PTKE), üriner inkontinans (Üİ) semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya SÜİ şikayeti olan 55 gönüllü kadın dahil edildi. Kadınlar 4'lü blok randomizasyon yöntemi ile egzersiz grubu (n=27) ve kontrol grubuna (n=28) ayrıldı. Egzersiz grubundaki kadınlara PTKE; 1 gün videokonferansla fizyoterapist eşliğinde olmak üzere haftada toplam 3 gün ve 8 hafta uygulandı. Her iki gruba da SÜİ ile ilgili yaşam stili tavsiyeleri verildi. Gruplar tedavi öncesinde ve sonrasında; Üİ semptomları için Üriner Distres Envanteri-6 (UDI-6), Uluslararası İdrar Kaçırma Sorgulama Formu-Kısa Form (ICIQ-SF), Üriner İnkontinans Şiddet İndeksi (ISI) ve yaşam kalitesi için King Sağlık Anketi (KHQ) ile değerlendirildi. Tedaviden sonra; algılanan iyileşme derecesi Global Algılanan Etki (GAE) ölçeği ve eğitime uyum Vizüel Analog Skala (VAS) ile ölçüldü. Egzersiz grubunun UDI-6, ICIQ-SF ve ISI skorlarında iyileşme görülürken (p0.05). Egzersiz grubunda kişisel ilişkilerdeki limitasyonlar hariç tüm KHQ skorlarında iyileşme görüldü; kontrol grubunda rol limitasyonları ile uyku ve enerji bozuklukları skorları kötüleşirken diğer KHQ skorlarında değişiklik görülmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of digital pelvic floor muscle training (PFMT) on urinary incontinence (UI) symptoms and quality of life in women with stress urinary incontinence (SUI). Fifty-five volunteer women with SUI symptoms were included the study. The women were randomized in the exercise group (n=27) or the control group (n=28) by four-block randomization. PFMT performed 3 days a week, one day via videoconferencing and supervised by a physiotherapist and 8 weeks in total. Both groups received lifestyle advices about SUI. UI symptoms assessed by Urinary Distress Inventory-6 (UDI-6), International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF) and Incontinence Severity Index (ISI) before and after treatment. Quality of life assessed by King's Health Questionnaire (KHQ) before and after treatment. Impression of improvement was assessed by Patient Global Impression of Improvement (PGI-I) scale and adherence was assessed by Visual Analogue Scale (VAS) after treatment. While UDI-6, ICIQ-SF and ISI scores were improved in the exercise group (p0.05). All KHQ scores were improved in the exercise group, except personal relationship limitations. Role limitations and sleep/energy disturbances scores were deteriorated in the control group, but no change was observed in the other KHQ scores.