KOAH'lı bireylerde solunum kas fonksiyonunun, diyafram kalınlığının ve sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk parametrelerinin incelenmesi
Examination of respiratory muscle function, diaphragm thickness and health related physical fitness parameters in copd individuals
- Tez No: 706072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
KOAH pulmoner ve ekstrapulmoner etkileri bulunan bir hastalıktır. KOAH'lı bireylerde pulmoner etkilenim yeterince araştırılmışken; ekstrapulmoner etkilenimin incelendiği çalışma sayısı yetersizdir. Bu çalışma, KOAH'lı bireylerde solunum kas fonksiyonu, diyafram kalınlığı ve sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk parametrelerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 61,57±7,53 yıl olan 30 KOAH'lı ve yaş ortalaması 57,72±8,44 yıl olan 29 sağlıklı olmak üzere toplam 59 erkek birey dahil edildi. Bireylerin değerlendirilmesinde, ağız içi basınç ölçüm cihazı, artan eşik yükü endurans testi, ultrasonografi, solunum fonksiyon testi, biyoelektrik empedans analizi, el dinamometresi, 6 dakika yürüme testi, 30 saniye otur kalk testi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-kısa form ve fiziksel uygunluk testleri kullanıldı. Solunum kas kuvveti, solunum kas enduransı, diyafram kalınlığı, mobilitesi, kalınlaşma fraksiyonu, kalınlaşma miktarı ve kalınlaşma oranı, lateral fleksiyon testi, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvvet ve enduransı, fiziksel aktivite (p0.05).
Özet (Çeviri)
COPD is a disease with pulmonary and extrapulmonary effects. While pulmonary involvement in individuals with COPD has been adequately studied; the number of studies examining extrapulmonary involvement is insufficient. This study was planned to examine respiratory muscle function, diaphragm thickness and health-related physical fitness parameters in individuals with COPD. A total of 59 male individuals, including 30 COPD patients with an average age of 61.57±7.53 years and 29 healthy people with an average age of 57.72±8.44 years, were included in the study. In the evaluation of individuals, intraoral pressure measurement device, increased threshold load endurance test, ultrasonography, pulmonary function test, bioelectrical impedance analysis, hand dynamometer, 6 minutes walking test, 30 seconds sit-stand test, International Physical Activity Questionnaire short form and physical fitness tests used.