Korozyon inhibitörü olarak bazı tetrazol türevlerinin inhibisyon etkinliklerinin teorik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the inhibition efficiencies of some tetrazole derivetives as corrosion inhibitors with theoric methods
  1. Tez No: 706071
  2. Yazar: NURETTİN METE KALELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ACAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada 1-fenil-1H-tetrazol, 4-(1H-tetrazol-1-il)fenol ve 1-(4-metoksifenil)-1H-tetrazol moleküllerinin korozyon inhibisyon etkinlikleri teorik hesaplama yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla, tetrazol türevlerinin nötr haldeki özellikleri hakkında bilgi edinebilmek için, elektronik yapıları ile ilgili, kimyasal etkileşimlerin analizinde sıklıkla kullanılan molekül orbital analiz yöntemi kullanılmıştır. Kimyasal reaktivite en yüksek dolu moleküler orbitali (HOMO) ve en düşük boş moleküler orbital (LUMO) incelenerek belirlenmiştir. Yöntem olarak yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) kullanılarak, B3LYP/6-311G baz seti seviyesinde, tetrazol bileşiklerinin molekül yapıları ve inhibisyon etkinlikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. En yüksek dolu moleküler orbital enerjisi (EHOMO), en düşük boş moleküler orbital enerjisi (ELUMO), enerji boşluğu (ΔE), dipol moment (μ), elektronegativite (χ) ve sertlik (η) gibi çeşitli kuantum kimyasal parametreler değerlendirilmiştir. Elde edilen teorik veriler ile 1-(4-metoksifenil)-1H-tetrazol ve 4-(1H-tetrazol-1-il)fenol moleküllerinin en daha iyi inhibisyon etkisini gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study 1-phenyl-1H-tetrazole, 4-(1H-tetrazole-1-yl)phenol and 1-(4-methoxyphenyl)-1H-tetrazole molecules investigated as a corrosion inhibitor via theoretical calculations methods. The chemical reactivity was determined by examining the highest occupied molecular orbital (HOMO) and the lowest unoccupied molecular orbital (LUMO). Calculations were performed in order to examine the relationship between molecular structures and inhibition efficiencies of the corresponding compounds at the level of B3LYP/6-311G basis set using density functional theory with Gaussian09w. Quantum chemical parameters such as the highest filled molecular orbital energy (EHOMO), the lowest empty molecular orbital energy (ELUMO), energy vacancy (ΔE), dipole moment (μ), electronegativity (χ) and hardness (η) have been considered. It has been concluded that experimental inhibition efficiencies could be explained by the obtained theoretical data.