Yoğun bakımda mekanik ventilasyon desteğinde izlenen hastalara uygulanan müziğin deliryum, ağrı, sedasyon ihtiyacı, anksiyete ve yaşamsal parametrelere etkisi
The effect of music on delirium, pain, need of sedation, anxiety and vital parameters in patients receiving ventilator support in intensive care unit
- Tez No: 706074
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Müzik, Nursing, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu araştırma, yoğun bakımda mekanik ventilatör desteğinde izlenen hastalara uygulanan müziğin deliryum, ağrı, sedasyon ihtiyacı, anksiyete ve yaşamsal parametrelere etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma, randomize plasebo kontrollü bir çalışma olarak Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ağustos 2020-Eylül 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemi, basit (bilgisayar tabanlı) ve tabakalı (yaş ve cinsiyet) randomizasyon yöntemi ile belirlendi ve dâhil edilme ölçütlerine uygun hastaların müzik, plasebo (ses izolasyonu) veya kontrol (standart bakım) grubuna atanması sağlandı. Araştırmanın verileri; Hasta Tanıtım Formu, Hasta İzlem Formu, Yoğun Bakım Ünitesinde Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği (CAM-ICU), Yoğun Bakım Ağrı Gözlem Ölçeği (CPOT), Richmond Ajitasyon-Sedasyon Skalası (RASS), Yüz Anksiyete Ölçeği (FAS), Pre-Deliryum Skoru ve Glasgow Koma Skalası (GKS) ile toplandı. Müzik grubuna özel olarak bestelenmiş“MusiCure®”kompozisyonları, kulaküstü kulaklık ve mp3 çalar kullanılarak dinletildi. Plasebo grubu, sadece kulak tıkacı ile ortamdaki sesten izole edildi. Kontrol grubunun ise yoğun bakımdaki standart tedaviyi almaları sağlandı. Uygulamalar öğleden önce ve sonra günde iki kez olmak üzere beş gün boyunca tekrarlandı ve 0, 30 ve 60. dakikalarda hastaların deliryum şiddeti, ağrı şiddeti, sedasyon ihtiyacı düzeyi, anksiyete düzeyi ve yaşamasal parametreleri kaydedildi. Veriler uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmada müzik grubu 12, plasebo grubu 12 ve kontrol grubu 12 olmak üzere dâhil edilme ölçütlerine uygun toplam 36 hastaya ulaşıldı. Hasta grupları sosyo-demografik ve sağlık/klinik durumuna ilişkin özellikler açısından birbirine benzerdi. Müzik grubunda, diğer gruplara kıyasla deliryum ve ağrı şiddetinde istatistiksel olarak anlamlı düşüşler olduğu saptandı (p0.05). Ayrıca müzik grubunda, deliryumlu izlenme ve mekanik ventilatörlü gün sayısı diğer gruplara kıyasla anlamlı olarak daha düşük bulunurken (p0.05). Sonuç: Bir hemşirelik müdahalesi olarak müzik; yoğun bakım hastalarında deliryum, ağrı, sedasyon ihtiyacı, anksiyete ve yaşamsal parametreleri kontrol altına almada kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was undertaken to determine the effect of music on delirium, pain, need of sedation, anxiety and vital parameters in patients receiving ventilator support in intensive care. Method: The study was conducted as a randomized placebo-controlled study in Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Health Practice and Research Hospital, Department of Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit, between August 2020 and September 2021. The sample of the study was determined by simple (computer-based) and stratified (age and gender) randomization method, and patients who met the inclusion criteria were assigned to the music, placebo (sound isolation) or control (standard care) groups. Patient Information Form, Patient Follow-up Form, Confusion Assessment Method for the Intensive Care Unit (CAM-ICU), Critical Care Pain Observation Tool (CPOT), Richmond Agitation Sedation Scale (RASS), Face Anxiety Scale (FAS), PRE-DELIRIC model and Glasgow Coma Scale (GCS) were used for data collection.“MusiCure®”compositions, specially composed for the music group, were played using over-ear headphones and mp3 player. The placebo group was isolated from noise with earplugs. The control group was allowed to receive the standard care in the intensive care unit. The applications were repeated twice a day, in the morning and after, for five days, and the severity of delirium, severity of pain, sedation level, anxiety level and vital parameters of the patients were recorded at 0, 30 and 60 minutes. Data were evaluated using appropriate statistical methods. Results: A total of 36 patients who met the inclusion criteria, including 12 in the music group, 12 in the placebo group, and 12 in the control group, were reached in the study. The patient groups were similar in terms of socio-demographic and health/clinical status characteristics. Statistically significant decreases were found in delirium and pain severity in the music group compared to the other groups (p0.05). Also, in the music group, the number of days with delirium and mechanical ventilation were found significantly lower compared to the other groups (p0.05). Conclusion: Music can be used to control delirium, pain, sedation level, anxiety and vital parameters in intensive care patients as a nursing intervention.