Çocuk yoğun bakımda izlenen hastalarda ölü boşluk ve ventilasyon oranının ekstübasyon başarısı üzerine etkisi
The effect of dead space and ventilation ratio on extubationsuccess in paediatric intensive care patients
- Tez No: 966682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZİ ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, çocuk yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda ölü boşluk ölçümüne dayalı belirteçlerin ve ventilasyon oranının ekstübasyon başarısını öngörmedeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çocuk yoğun bakım ünitelerine yatan hastaların yaklaşık %30-40'ına mekanik ventilatörde invaziv mekanik ventilasyon tedavisi uygulanmakta olup, bu hastaların %20-25'inde başarısız ekstübasyon meydana gelmektedir. Mekanik ventilasyondan ayırmanın ne zaman yapılacağı ve hangi hastaların başarılı olabileceğini önceden belirlemek klinik olarak oldukça zorlayıcıdır. Solunum yetmezliği durumunda artmış morbidite ve mortalite ilişkili belirteçler olan Alveolar ölü boşluk fraksiyonu (Alveolar Dead Space Fraction, AVDSf) ve ventilasyon oranı (Ventilatory Ratio, VR), ekstübasyon başarısını öngörmede etkin olabilir. Çalışma, prospektif gözlemsel tasarım ile yürütülmüş ve önceden tanımlanan dahil etme ve dışlama kriterlerine göre 120 hastadan 66'sı çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalara, ünitemizde ekstübasyon öncesi uygulanan standart ekstübasyona hazırlık protokolü uygulandı ve testi başarıyla tamamlayan hastaların, ekstübasyondan önceki 4 saatlik döneme ait klinik verileri kaydedildi.Çalışmaya dahil edilen 66 hastanın 47'si (%71,2) başarılı şekilde ekstübeedilirken, 19 (%28,7) hastada 48 saat içinde non invaziv ventilasyon (Bilevel Positive Airway Pressure, BiPAP) desteğine ya da reentübasyona ihtiyaç duydu. Ekstübasyon başarısız olan grupta ortalama AVDSf değeri 0,33 (%33) olup, başarılı gruptaki ortalama değer olan 0,18'e (%18) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Benzer şekilde, VR değeri başarısız grupta, başarılı gruba göre istatistiksel olarak daha yüksek bulundu (1,85 - 1,57). Binary lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre, AVDSf ekstübasyon başarısını öngörmede anlamlı bir prediktör olarak belirlenmiştir; ancak VR bu bağlamda anlamlı bir öngörü gücü sergilememiştir. Elde edilen bulgular, ekstübasyon başarısını öngörmede AVDSf'in klinik kullanım potansiyelini ortaya koymasına rağmen, sonuçların doğrulanması ve genellenebilirliğinin artırılması için daha geniş örneklem gruplarını içeren ileri düzey prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effectiveness of markers based on dead space measurement and ventilation rate in predicting extubation success in paediatric intensive care unit patients undergoing mechanical ventilation. Around 30–40% of patients admitted to paediatric intensive care units receive invasive mechanical ventilation treatment, and 20–25% of these patients experience unsuccessful extubation. Deciding when to wean patients off mechanical ventilation and identifying those likely to succeed is clinically challenging. Alveolar dead space fraction (AVDSf) and ventilatory ratio (VR) are markers associated with increased morbidity and mortality in cases of respiratory failure and may therefore be effective in predicting extubation success. This prospective observational study included 66 out of 120 patients according to predefined inclusion and exclusion criteria. The standard extubation preparation protocol applied in our unit prior to extubation was administered to the included patients, and the clinical data of those who successfully completed the test were recorded over a 4-hour period prior to extubation. Of these patients, 47 (71.2%) were successfully extubated, while 19 (28.7%) required non-invasive ventilation (BiPAP) or reintubation within 48 hours. The mean AVDSf value in the unsuccessful extubation group was 0.33 (33%), which was statistically significantly higher than the mean value of 0.18 (18%) in the successful group. Similarly, the VR value was statistically higher in the unsuccessful group than in the successful group (1.85 vs. 1.57). Binary logistic regression analysis identified AVDSf as a significant predictor of extubation success. However, VR did not demonstrate significant predictive power in this context. While these findings suggest the clinical potential of AVDSf in predicting extubation success, further prospective studies involving larger sample groups are required to validate and generalise the results.