Sınıf öğretmeni adaylarının epistemik merak düzeyleri ile akademik motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between epistemic curiosity levels and academic motivations of classroom teacher candidates
- Tez No: 706101
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İZGİ ONBAŞILI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, insanların öğrenmeyi gerçekleştirebilmeleri için sahip olması gereken bilgilere ulaşma arzusu olan epistemik merak ile bireylerin eğitim hayatlarındaki akademik hedeflerine ulaşma isteği olan akademik motivasyon kavramları üzerinde çalışılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının epistemik merak düzeyleri ile akademik motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama türlerinden biri olan korelasyonel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 2020-2021 eğitim öğretim yılında Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünün 1.2.3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören 158 öğrenci katılmıştır. Araştırma kapsamında sınıf öğretmeni adaylarının epistemik merak düzeylerine ilişkin veriler, Litman ve Spielberger (2003) tarafından geliştirilen ve Yazıcı (2020) tarafından da Türkçe' ye uyarlanan“Epistemik Merak Ölçeği”aracılığıyla ve akademik motivasyonlarına ilişkin veriler ise Bozanoğlu (2004) tarafından geliştirilen“Akademik Güdülenme Ölçeği”aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada öğrencilerden toplanan veriler SPSS-26.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada bağımsız t-testi, Mann Whitney u-testi, Kruskal Wallis h-testi, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmeni adaylarının epistemik merak düzeylerinin; cinsiyete, sınıf düzeyine ve akademik not ortalamasına göre anlamlı bir farklılık oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların akademik motivasyon düzeyleriyle ilgili ise cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenine göre anlamlı bir farklılık olmadığı fakat akademik not ortalaması değişkenine göre anlamlı bir farkın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Epistemik merak ve akademik motivasyon arasındaki korelasyon analizi sonucunda da, pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu ortaya belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of epistemic curiosity, which is the desire to reach the information that people need to learn, and academic motivation, which is the desire of individuals to reach their academic goals in their education life, were studied. In this direction, the aim of the research was determined as examining the relationship between the epistemic curiosity levels of primary school teacher candidates and their academic motivations. Correlational comparison model, which is one of the relational survey types of quantitative research methods, was used in the study. In the 2020-2021 academic year, Mersin University Education Faculty Classroom Teaching Department 1.2.3. 158 students studying in their 4th and 4th grades participated. Within the scope of the research, the data on the epistemic curiosity levels of the primary school teacher candidates were obtained through the“Epistemic Curiosity Scale”developed by Litman and Spielberger (2003) and adapted into Turkish by Yazıcı (2020), and the data on their academic motivation was obtained through the“Academic Curiosity Scale”developed by Bozanoğlu (2004). It was obtained through the“Motivation Scale”. The data collected from the students in the study were analyzed using the SPSS-26.0 program. Independent t-test, Mann Whitney u-test, Kruskal Wallis h-test, Pearson correlation analysis and simple linear regression analysis methods were used in the study. As a result of the research, the epistemic curiosity levels of the primary school teacher candidates; It was found that there was no significant difference according to gender, grade level and academic grade point average. Regarding the academic motivation levels of the participants, it was concluded that there was no significant difference according to the gender and grade level variable, but there was a significant difference according to the academic grade point average variable. As a result of the correlation analysis between epistemic curiosity and academic motivation, it was determined that there was a positive and moderate relationship.