Kronik hastalarda iyi oluş ve maneviyat: Nitel bir araştırma
Well-being and spirituality in chronic patients: A qualitive research
- Tez No: 706144
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM BAHADIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüzde engellilik türü olarak nitelendirilen kronik hastalıklar, bireylerde psikolojik ve sosyolojik olumsuzlukların yaşanmasına neden olan, aynı zamanda uzun süreli tedavi almayı gerektiren hastalıklardır. Bu hastalık çeşitleri arasında diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kanser, KOAH, kronik böbrek hastalıklarını sıralamak mümkündür. Bu hastalıkları taşıyan bireyler hastalık sürecinde yoğun stres ve umutsuzluk gibi psikolojik sorunlar yaşamasının yanında sosyal çevreye uyum sağlayamama gibi sosyal sorunlarla da mücadele etmektedir. Manevi danışmanlık; hastalık, doğal afetler ve ölüm gibi olumsuzluklara maruz kalan bireylerin anlam arayışı sürecinde dini ve manevi referanslarla desteklenme hizmetidir. Bu araştırmanın amacı, kronik hastaların psikolojik iyi oluş odaklı manevi destek ihtiyaçlarını tespit etmektir. Araştırma ölüm oranı yüksek olan kronik hastalıklar arasında yer alan kanser, KOAH veya böbrek yetmezliğinden birini taşıyan 79 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcı grubun oluşturulmasında seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme yöntemi tercih edilmiş ve bu yöntem içerisinden de ölçüt örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın temaları, psikolojik iyi oluşun boyutları referans alınarak oluşturulmuştur. Bu temalar bağlamında katılımcıların manevi destek ihtiyaçları sistematik olarak tespit edilmiştir. Katılımcılardan toplanan verilerin analizi sonucunda 145 farklı kod belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların manevi destek ihtiyaçlarının büyük bir kısmını (%60,2) dini konulara ilişkindir. Bulgulara göre, katılımcıların din ile maneviyatı birbirinden ayırmadığı söylenebilir. Ayrıca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesinde manevi danışmanlığın katkı sunabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases, nowadays defined as a sort of handicap, are illnesses that not only cause both psychological and sociological problems for individuals but also require long term treatment. Among these can be counted diabetes, cardiovascular diseases, cancer, COPD and chronic renal problems. Individuals suffering from such diseases experience psychological problems such as high stress and desperation, along with the failure to fit into their social environments. Spiritual counselling can be explained as the service to support individuals suffering from diseases, traumas following natural disasters or loss of a beloved one through religious or moral references during their search for meaning. The aim of this study is to detect the needs of patients with chronic diseases in terms of spiritual support. The research was conducted on seventy-nine participants who suffered from chronic diseases of high mortality risk, such as cancer, COPD or kidney failure. In forming the participant group, purposive sampling (non-random sampling) was preferred and criterion sampling was applied. The themes of the research were formed by referring to the scales of psychological well-being. In the context of these themes, the needs of the participants with regard to spiritual support have been systematically identified. Subsequent to the analysis of the data collected from the participants, hundred and fifty-five different codes have been defined. The results reveal that the majority of the spiritual support needs of the participants (60,2 %) is related to religious issues. Hence, it can be suggested that the participants did not distinguish between religion and spirituality. Moreover, the results also point out that spiritual counselling can contribute to the prevention of violence against healthcare professionals.