Aleksandr Karatodori Paşa'nın Hariciye Nazırlığı ve Osmanlı dış politikası
Foreign Ministry of Aleksandr Karatodori Pasha and Ottoman foreign policy
- Tez No: 706184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM BİLGİN AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez, on dokuzuncu yüzyılın son çeyreğinde Aleksandr Karatodori Paşa'nın Hariciye Nazırlığı döneminde Osmanlı Devleti'nin dış politikasını incelemektedir. Çalışma, realist teorinin güç dengesi paradigması ile örtüştüğü iddiası ile ele alınmaktadır. Avrupa Devletler Sistemi 1815 yılında yapılan Viyana Kongresi ile istikrar amacı ile yeniden inşa edilmiştir. Amaç, Avrupada Napoleon'un sebep olduğu tahribata izin vermemektir. Bu statükonun muhafazası için Osmanlı Devleti'nin sahip olduğu jeostratejik konum son derece önemlidir. Çalışmada, 19. yüzyılda Osmanlı Devleti ile Avrupalı devletler arasında diplomatik, askeri ve siyasal ilişkiler yoğun yaşandığından bütüncül bir perpektifle etkileşimlere yer verilmektedir. Aleksandr Karatodori'nin hariciye nazırlığı yaptığı 1878-1879 yılları çalışmanın kapsamını belirlemektedir. Tezde, birincil ve ikincil kaynaklar kullanılarak, realist teorinin güç dengesi paradigmasıyla Osmanlı Devleti'nin uluslararası sistemdeki yeri Aleksandr Karatodori Paşa'nın bürokrasideki yeri ile ilişkilendirilmektedir. Çalışmada, Aleksandr Karatodori'nin Rum bir Osmanlı devlet adamı olmasından kaynaklı Osmanlı Devleti'nin gayrimüslimlere yönelik politikalarına (millet sistemi-Osmanlıcılık) yer verilmektedir. Bununla birlikte II. Abdülhamid döneminin diplomasi anlayışı ve dış politik münasebetler ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the foreign policy of the Ottoman Empire during the Foreign Affairs of Aleksandr Karatodori Pasha in the last quarter of the nineteenth century. The study is handled with the claim that the realist theory coincides with the the balance of power theory. The European States System was rebuilt for the purpose of stability with the Vienna Congress held in 1815. The aim is not to allow the destruction caused by Napoleon in Europe. The geostrategic position of the Ottoman State is extremely important for the maintenance of this status quo. In the study, interactions with a holistic perspective are carried out since the Ottoman Empire and the European States experienced intense diplomatic, military and political relations in the 19th century. The years 1878-1879, when Aleksandr Karatodori was the Foreign Minister, determines the scope of the study. In the thesis, using the primary and secondary sources, the power balance paradigm of the realist theory is associated with the place of the Ottoman State in the international system with the place of Aleksandr Karatodori Pasha in the bureaucracy. In this study, the policies of the Ottoman State towards non-Muslims (nation system-Ottomanism), which are the result of Aleksandr Karatodori's being a Greek Ottoman statesman, are included. Howevwe, the diplomacy and foreign policy relations of the Abdulhamid period were discussed.