Aleksandr Soljenitsin ve Alev Alatlı'da özgürlük (analitik bir karşılaştırma)
A literary comparison of Alexandr Soljenitsin and Alev Alatlı in terms of freedom ( An analytical comparative study)
  1. Tez No: 186459
  2. Yazar: MEHMET GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Rus ve Türk edebiyatının çağdaş yazarlarından, AleksandrSoljenitsin'in ?Gulag Takımadaları? ve Alev Alatlı'nın ?Schrödinger'in Kedisi? adlıeserleri özgürlük kavramı bağlamında analitik olarak karşılaştırılmış ve bu iki eserinaynı kavramı ele alış şekilleri incelenmiştir. Bundan amaç iki yazar arasındaetkileşim olup olmadığının ortaya çıkarılması olmuştur.Bu karşılaştırmalı çalışmada öncelikle metne dayalı inceleme yöntemindenyararlanılmıştır. Karşılaştırmalı edebiyat biliminin (komparatistik) farklı disiplinlerleçok yakın ilişkisi olmasının yanısıra karşılaştırmada temel alınan özgürlükkavramının çok boyutlu olması, incelenen eserlerin felsefeye dayalı incelemeyöntemiyle de karşılaştırılmasını zorunlu kılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, özgürlük kavramının her iki eserde de ağırlıklıolarak ele alınmış olduğu görülmüştür. Özgürlük kavramının farklı kültürlerde farklıalgılanması, edebiyat alanındaki yansımalarının da farklı olmasına neden olmaktadır.Bu karşılaştırmalı çalışmadan, yazar Alev Alatlı'nın Aleksandr Soljenitsin'dendoğrudan etkilendiği sonucu çıkarılamamakla birlikte, Alatlı'nın, Soljenitsin'inözgürlükçü yazar olmasından dolayı ondan etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study compares contemporary Russian writer Alexandr Solzhenitsyn?swork ?The Gulag Archipelago? and contemporary Turkish writer Alev Alatlı?s novel?Schrödinger?in Kedisi (Schrödinger?s Cat)? in the field of Comparative Literatureand in terms of freedom. By doing this it would be possible to analyse how theseworks contain the idea of freedom. It is also the purpose of this study to help tounderstand the works and to state if there has been any influence between these twowriters.This comparative study is mainly based on text analysis. Since the science ofcomparative literature studies is multi-disciplined and the term handled in thiscomparison is multi-dimensional, the study has also crossed into the field ofphilosophy.As conclusion, this study has stated that the term `freedom? and related wordsto it exist in the texts of both works in different ways and in different amounts. This ismainly due to fact that different societies and persons under different conditions mayunderstand and interpret freedom in different ways. So the reflections of the term?freedom? in different literatures may vary. Although it is difficult to state that Alatlıhas been influenced directly from Soljenitsin as a result of this comparative study,some writings of hers say that she admires him as `a writer for freedom? and in someother ways. In conclusion, it could be said that Alatlı was influenced by Soljenitsin.