Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in düz yazı sanatı
Prose works of Alexandre Sergeyevich Pushkin
  1. Tez No: 227809
  2. Yazar: KEZBAN OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Eserlerinde aşkın en sade ve doğal şekli, kaderin insan hayatını şekillendirmesindeki rolü ve Rus İnsanının kadere olan inancı gösterilir. O dönemde Rus kültürünün en önemli unsurlarından biri olan düelloya karşı toplumun bakış açısı yansıtılır. Puşkin'in ?Pugaçov İsyanının Tarihi? adlı eserinde Rus toplumuna mal olan Pugaçov isyanı, yalın ve enerjik bir dille aktarılır. Gerçek belgelere dayanılarak hazırlanan bu eserde nesnel bir bakış açısı hakimdir. İsyan öncesi ve sonrası Rus insanının durumu, halkın açlıkla mücadelesi, hükümetin isyanı bastırmadaki yetersizliği açıkça gösterilir. ?Yüzbaşının Kızı?nda da Pugaçov İsyanı ele alınır, ancak isyanın yanı sıra Rus taşra insanının samimi ve alçakgönüllü tavrı, Rus gelenek ve görenekleri, Rus kültürü anlatılır. ?Dubrovskiy?, Puşkin'in halk ayaklanması temasını işlediği ilk eserdir. ?Dubrovskiy?de toprak beyliği sisteminin haydut olmak zorunda bıraktığı bir karakter anlatılır, bu eserde adalet sisteminin ve düzenin eksiklikleri açıkça gösterilir. ?Belkin Öyküleri? yalın ve sade dili ile dikkat çeker. Bu öykülerde sıradan Rus insanının günlük yaşayışları, inançları, o zamana kadar kimsenin dikkatini çekmeyen menzil bekçisinin ve tabutçunun hayatları konu edilir, köy ve köylü hayatı hakkında bilgi verir. İlk roman denemesi ?Büyük Petro'nun Arabı? oldukça başarılı bir eserdir. Dedesi Gannibal'ın hayatından esinlenerek kaleme aldığı bu eserinde I. Petro zamanı oldukça nesnel bir tavırla aktarılır. ?Maça Kızı? Rus sosyete insanını, paraya dayalı ilişkilerin sahteliğini gösterir.Puşkin, düz yazı eserlerinde yalın ve sade üslubu ile dikkat çeker. Puşkin, sıradan Rus insanını gerçekçi bir biçimde tasvir ederek edebiyatta yeni bir dönemin başlamasına neden olmuştur.Anahtar Sözcükler1. Puşkin2. Yüzbaşının Kızı3. Dubrovskiy4. Maça Kızı5. Edebiyat
Özet (Çeviri)
In his works-of-art, several issues are narrated such as pure and natural love as well as role of faith in shaping individuals? life and way of Russian people to believe faith. Approach of society to affair of honour (duel) is reflected, which was very significant component of Russian culture in author?s age. In ?A Histroy of Pugachev? written by Pushkin, a milestone of Russian people Pugechev Rebellion is narrated by simple and energetic language. In this work written depending on actual documents, an objective point of view dominates. Status of Russian people before and after rebellion, struggle of people against starvation, deficiency of government to quell rebellion is clearly indicated. Pugachec Rebellion is also disccused in The Captain?s Daughter, however, candid and unpretending behaviors of Russian country people, Russian customs and usages, Russian culture is narrated. ?Dubrovsky? is first wrok where Pushkin discussed theme of civil insurrection. In ?Dubrovsky? a character forced to be a bandit by feudal system is narrated; in this work, drawbacks found in system and procedures of justice are clearly revealed. ?The Tales of Late Ivan Petrovich Belkin? attracts attention via a simple language. In these stories, daily life of Russian people, their convictions as well as lives of stage manager and burial case man, whose lives had never attracted attention previously, are treated and information is provided on villagers and their lives. His first novel attempt titled ?The Negro of Peter the Great? had been highly successful. In this novel written under inspiration of his grandfather?s life, namely Gannibal, age of I.Peter is narrated by highly objective manner. ?The Queen of Spades? clearly indicates Russian society and falsity of relations based on money.Pushkin draws attention in his prose works by simple and bare style. He delineates Russian man in a realistic manner and thus, he caused a new age opened in the literature.Key Words1. Pushkin2. Captain?s Daughter3. Dubrovsky4. The Queen of Spades5. Literature