Yerel alıç (Crataegus spp.) genotiplerinde klasik doku kültürü teknikleri ile mikroçoğaltım
Micropropagation of local hawtorn (Crataegus spp.) genotypes by classic tissue culture techniques
- Tez No: 706208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Alıç (Crataegus spp.) yenilebilir meyvesi olan önemli bir yabani bitki türüdür. Yabani bitki türlerinin kültüre alınmasında uygun çoğaltım tekniklerinin önemi büyüktür. Bu tez çalışmasında, geleneksel yöntemlerle çoğaltılması ve köklendirilmesi zor olan alıç (Crataegus spp.) genotiplerinin sürgün ucu yöntemi ile çoğaltılması ve köklendirilmesinde, uygun kültür ortamlarının ve büyümeyi düzenleyici maddelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Besin ortamı olarak WPM (Woody Plant Medium) kullanılmıştır. WPM ortamına sürgün geliştirme ve kardeşlenme aşamalarında farklı dozlarda BAP, IBA ve GA3 kombinasyonları; köklenme aşamasında farklı dozlarda IBA, NAA, IAA ve GA3 kombinasyonları ile IBA, NAA ve IAA'nın farklı dozları kullanılmıştır. En yüksek kardeşlenme oranı 1.5 mg/l BAP+ 1 mg/l IBA+ 0.2 mg/l GA3 içeren ortamdan alınırken, en uzun sürgünler 1 mg/l BAP+ 0.1 mg/l IBA+ 0.2 mg/l GA3 içeren ortamdan elde edilmiştir. Köklendirme aşamasında en iyi sonuç, 2 mg/l IAA ilave edilen WPM ortamından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hawtorn (Crataegus spp.) is an important wild plant species with its edible fruits. Suitable propagation techniques play great important role in the cultivation of wild plant species. In this thesis, it was aimed to determine suitable nutrient media and growth regulators for the propagation and rooting of hawthorn genotypes, which are difficult to propagate and root through conventional methods. WPM (Woody Plant Medium) was used as the nutrient medium. BAP, IBA and GA3 combinations at different doses were added into WPM medium in the micropropagation step. IBA, NAA, IAA and GA3 combinations at different doses and different doses of IBA, NAA and IAA were used at the rooting stage. The highest micropropagation rate was obtained from the medium containing 1.5 mg/l BAP+ 1 mg/l IBA+ 0.2 mg/l GA3, while the longest shoots were obtained from the medium containing 1 mg/l BAP+ 0.1 mg/l IBA+ 0.2 mg/l GA3. The best result in the rooting of hawtorn was obtained from WPM medium with 2 mg/l IAA.