Kamusal mekân algısının kuşaklararası farklılaşması: Bitlis-Tatvan örneği
Intergenerational differences in the perception of public space: The case of Bitlis-Tatvan
- Tez No: 706211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN İLKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kamusal mekân en yalın haliyle insanların dinlenebildiği, eğlenebildiği, iletişim kurabildiği, aktivitelerini gerçekleştirebildiği kısaca özgür hissedebildiği alanlardır. Bu alanların oluşturulmasının amacı kente dair fiziksel bütünlüğü göstermek, bir kentli insanların mekânı algısını yönetmek ve mekânı daha iyi okumasını sağlanmaktadır. Kamusal mekânların oluşumunda, farklı dönemlerde yaşayan insanların hissettiği, algıladığı, mekânsal etkenler farklıdır. Kuşak kavramı, 20-25 yıllık dönemleri kapsayıp aynı dönem içerisinde yaşayan ortak özelliklere sahip, bireylerin oluşturduğu gruplar olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple çalışma alanı olarak seçilen Bitlis İli Tatvan İlçesi'nde aynı kuşağa mensup insanlar ayrı ayrı ele alınarak kamusal mekânların okunabilirliği ve bu dönemlerde yaşayan halkta oluşturduğu kamusal mekân algısının irdelenmesi hedeflenmiştir. Tarihte kamusal mekân değişimi, halkın hangi mekânlara ihtiyaç duyduğunu, hangi mekânlarda zaman geçirdiği hedeflenmiştir. Bu amaçla niteliksel ve niceliksel karma araştırma metodu kullanılarak çeşitli görüşmeler, röportajlar ve zihin haritalarıyla birlikte anketler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In its simplest form, public spaces are spaces where people can relax, have fun, communicate, and in short, feel free. The purpose of the creation of these areas is to show the physical integrity of the city, to manage the perception of the space of the people of a city and to enable them to read the space better. In the formation of public spaces, the spatial factors felt and perceived by people living in different periods are different. The concept of generation is defined as groups formed by individuals with common characteristics, covering periods of 20-25 years and living in the same period. For this reason, in the Tatvan District of Bitlis Province, which was chosen as the study area, it was aimed to examine the legibility of public spaces and the perception of public space created by the people living in these periods by considering the people belonging to the same generation separately. It was aimed to change the public space in history, which spaces the people needed and in which spaces they spent time. For this purpose, using the qualitative and quantitative mixed research method, various interviews, interviews and questionnaires with mind maps were made.