Luffa-PCB ile geleneksel PCB'lerin elektronik devre uygulamalarında çalışma karekteristiklerinin karşılaştırılması
Comparison of operational characteristics of Luffa-PCB and conventional PCBs in electronic circuit applications
  1. Tez No: 706219
  2. Yazar: NİYAZİ GENCER GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR KESEN, DOÇ. DR. GARİP GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mekatronik Mühendisliği, Biotechnology, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gelişen teknolojiyle beraber, baskı devre kartları (PCB) otomobil, bilgisayar, robotik ekipmanlar gibi elektronik cihazlarda bir veya birden fazla kullanılmaktadır. Hızla ilerleyen teknolojiyle birlikte, âtıl duruma gelen devre kartlarının, geri dönüşüm süreci hızla önem kazanmasıyla, önemli çevresel riskler artmaktadır. Bu sebeple üzerinde durulması gereken konu, geri dönüşüm yöntemiyle birlikte, geri dönüştürmeye çalıştığımız malzemeye bir ikame bulmaktır. Geleneksel baskı devre kartları epoksi ve cam elyaf gibi malzemelerden üretilmektedir. Bu malzemelerin kimyasal yapısı göz önüne alınarak, geleneksel baskı devre kartlarında takviye olarak kullanılan cam elyaf yerine, bitkisel liflerin kullanılabilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Geleneksel baskı devre kartlarının laminantları (FR2 ve FR4) epoksi reçine ve cam elyaf kullanılarak oluşturulmaktadır. Atık PCB laminantlarda en önemli problem, geri dönüşüm süreçlerinin çok uzun olmasıdır. Bu çalışmada, cam elyaf yerine luffa elyaf kullanılan çevre dostu Luffa PCB ile, geleneksel baskı devre kartları, elektriksel özellikleri uygulanan devreler üzerinde incelenmiştir. Literatürde Genc v.d. (2020) yapmış oldukları araştırmanın tüm sonuçları, yaygın olarak kullanılan FR2 ve FR4 tipi geleneksel baskı devre kartları ile üretilen Luffa-PCB ile karşılaştırıldığında, luffa laminantlarının geleneksel laminantlara alternatif olarak yeterli özelliklere sahip olduğu vurgulanmaktadır. Devre tasarımı ve uygulaması yapılan, luffa ve geleneksel PCB'nin elektriksel incelemeleri sonucu, paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, printed circuit boards (PCB) are used one or more in electronic devices such as automobiles, computers, robotic equipment. With the rapidly advancing technology, important environmental risks are increasing as the recycling process of idle circuit boards gains importance rapidly. For this reason, the issue that needs to be emphasized is to find a substitute for the material we are trying to recycle, together with the recycling method. Conventional printed circuit boards are produced from materials such as epoxy and glass fiber. Considering the chemical structure of these materials, studies are being carried out to use vegetable fibers instead of glass fiber used as reinforcement in traditional printed circuit boards. Laminates of traditional printed circuit boards (FR2 and FR4) are formed using epoxy resin and glass fiber. The most important problem in waste PCB laminates is that the recycling processes are too long. In this study, environmentally friendly Luffa PCB using luffa fiber instead of glass fiber and conventional printed circuit boards were investigated on circuits with applied electrical properties.In the literature, Genc et al. (2020), it is emphasized that luffa laminates have sufficient properties as an alternative to traditional laminates when compared with Luffa-PCB produced with commonly used FR2 and FR4 type conventional printed circuit boards. The result of the electrical investigations of the luffa and conventional PCB, which has been designed and implemented, has been shared.