Vehicle integrated acoustic evaluation of eco-friendly hybrid composites reinforced with luffa and coconut fibers
Luffa ve Hindistan cevizi lifleriyle güçlendirilmiş çevre dostu hibrit kompozitlerin araç entegre akustik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1010979
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bir dizel otobüste doğal elyaf takviyeli hibrit epoksi kompozitin akustik performansı araştırılmıştır. Gürültü haritalaması için araç çalıştırma testleri, ana gürültü üreticisi olarak tanımlanan aracın sürücü alanı ve dizel motoru için yürütülmüştür. Motor bakım kapakları, belirtilen gürültü frekansı için yeni tasarlanmış kompozit malzeme ile değiştirilmek üzere seçilmiştir. Empedans tüpünde takviye malzemesi olarak Luffa Cylindrica ve Hindistan cevizi liflerinin farklı karışımları test edilmiştir. Empedans tüpü ve gürültü haritalama test sonuçları karşılaştırılmış, optimum bileşim %75 Hindistan cevizi ve %25 Luffa lifleri olarak tanımlanmıştır. Yeni, doğal elyaf takviyeli epoksi hibrit bakım kompozit kapak tasarlanmış ve üretilmiştir. Eklem indeksi test ölçümleri, yeni tasarlanmış hibrit kompozit kapakların sürücü alanı iç gürültüsünü %7'ye kadar iyileştirdiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, Luffa-Hindistan cevizi elyaf takviyeli epoksi kompozitin dizel motordan kaynaklanan havadaki sesi azaltma potansiyeli gösterdiğini göstermektedir. Test sonuçları, yeni tasarlanmış doğal elyaf takviyeli hibrit kompozitin mevcut bileşenlerden daha yüksek performansa sahip olduğunu, ayrıca test yönteminin sektöre alternatif bir çözüm olabileceğini göstermektedir. Bu tür kompozit çözümler epoksi maliyetinin düşürülmesinden faydalanabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the acoustic performance of a natural fiber-reinforced hybrid epoxy composite in a diesel bus. Vehicle run up tests were conducted for noise mapping the driver area and diesel engine of the vehicle defined as the main noise generator. Engine maintenance lids were selected to be replaced with newly designed composite material for the specified noise frequency. Different mixtures of Luffa Cylindrica and Coconut fibers as reinforcement material tested in impedance tube. Impedance tube and noise mapping test results compared, optimal composition defined as of 75% Coconut and 25% Luffa fibers. New, natural fiber reinforced epoxy hybrid maintenance composite lid designed and manufactured. Articulation index test measurements revealed that the newly designed hybrid composite lids improved the driver area interior noise up to 7 percent. These findings demonstrate that the Luffa-Coconut fiber reinforced epoxy composite shows potential for reducing airborne sound from the diesel engine. Test results show that newly designed natural fiber reinforced hybrid composite has greater performance than existing components, also testing method can be an alternative solution to the industry. Such composite solutions can benefit from epoxy cost reduction.