Kronik hepatit C hastalarında direkt etkili antivirallerle tedavi öncesi, tedavi sonu, birinci ve üçüncü yılda karaciğer fibrozunun serum biyokimyasal parametreleriyle incelenmesi
Investigation of liver fibrosis with serum biochemical parameters before treatment with direct-acting antivirals, at the end of treatment, in the first and third year in patients with chronic hepatitis C
- Tez No: 706224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ PEHLİVANOĞLU, UZMAN ESRA ZERDALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Karaciğerde fibrozis oluşumu, hepatit C virusu (HCV) ile ilişkili morbidite ve mortalitenin ana nedenidir. Kronik hepatit C tedavisinde son yıllarda kullanılan direkt etkili antivirallerle tedavi öncesi ve tedavi sonrası fibrozun tespiti için invazif yöntemlerin dışında noninvazif yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmamızda direkt etkili antivirallerle tedavi edilen hastalarda tedavi sonrası biyokimyasal skorlamalarla histolojik yanıttaki değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 1 Haziran 2016 ila 1 Ocak 2020 tarihleri arasında S.B.Ü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniğine başvuran direkt etkili antiviral tedavi başlanmış olan kronik hepatit C tanısıyla takipli 125 hasta çalışmaya dahil edildi. Retrospektif gözlemsel vaka serisi olarak gerçekleştirildi. Hastaların karaciğer fibrozisini tedavi öncesi, tedavi bitimi, tedavi sonrası 12. hafta, birinci yıl ve üçüncü yıldaki tetkikleriyle değerlendirmek için APRI, Fibro Q, Fibrosis 4 index, Doha score, Fibro alpha, Fibrosis cirrhosis index skorları kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 125 hasta dahil edildi. Yaş ortalamaları 55,5±15,9'du. Hastaların 73(%58,4)'ü kadındı. Genotip 1 ile 95 (%76,6) hasta enfekteydi. 103 (%82,4) hasta tedavi naifti. Hastalar başlangıç FIB-4 değerlerine göre sirotik/ non-sirotik olarak ikiye ayrıldı. Yedi (%5,6) hasta kompanse sirotikti. Hepatit B virusuyla koenfekte hasta sayısı 33 (%26,4), HIV ile koenfekte hasta sayısı ise iki (%1,7) idi. Hastaların 64 (51,2%)'ü OBV/PTV/r ± DSV rejimi kullandı. Hastaların tedavi öncesi, tedavi bitimi, tedavi sonrası 12. hafta, birinci yıl ve üçüncü yılda bakılan serum tetkiklerinden hesaplanan APRI, FIB- 4, Fibro Q ve Doha skorlamalarında istatistiksel olarak anlamlı gerileme saptandı. Sonuç: Kronik hepatit C hastalarında tedavi öncesi fibroz tespitinde ve direkt etkili antivirallerle tedavi sonrası histolojik iyileşmenin takibinde serum fibroz skorlarından APRI, FIB- 4, Fibro Q ve Doha skorlamalarının kullanılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Fibrosis formation in the liver is the main cause of HCV-related morbidity and mortality. With direct-acting antivirals used in the treatment of chronic hepatitis C in recent years. noninvasive methods other than invasive methods are needed for the detection of fibrosis before and after treatment. In our study, it was aimed to determine the changes in histological response with post-treatment biochemical scoring in patients treated with direct-acting antivirals. Materials (Patients) and Methods: Between June 1 2016 and January 1 2020, 125 patients with chronic hepatitis C who applied to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic of S.B.U Haseki Training and Research Hospital and were followed up with direct- acting antiviral therapy were included in the study. It was carried out as a retrospective observational case series. APRI, Fibro Q, Fibrosis 4 index, Doha score, Fibro alpha, Fibrosis cirrhosis index scores were used to evaluate the liver fibrosis of the patients before the treatment. at the end of the treatment. at the 12th week. 1st year and 3rd year after the treatment. Results: 125 patients were included in the study. The mean age was 55.5± 15.9 years. 73 (58.4%) of the patients were women. There were 95 (76.6%) patients infected with genotype 1. 103 (82.4%) of the patients were treatment- naive. Patients were classified as cirrhotic-non-cirrhotic according to baseline FIB-4 values and seven patients (5.6%) were compensated cirrhotic. The number of patients co-infected with hepatitis B virus was 33 (26.4%) and the number of patients co-infected with HIV was two (1.7%). 64 (51.2%) of the patients used the OBV/PTV/r ± DSV regimen. Statistically significant regression was found in the APRI, FIB-4, Fibro Q and Doha scores calculated from the serum tests of the patients before the treatment, at the end of the treatment, at the 12th week after the treatment, at the first year and at the third year. Conclusion: It has been observed that APRI, FIB- 4, Fibro Q and Doha scores from serum fibrosis scores can be used in the detection of fibrosis before treatment and in the follow-up of histological improvement after treatment with direct-acting antivirals in chronic hepatitis C patients