Gastrointestinal stromal tümörlerde radyolojik – patolojik korelasyon
Radiological – pathological correlation in gastrointestinal stromal tumors
- Tez No: 706232
- Danışmanlar: UZMAN SUZAN DENİZ ÖNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı, gastrointestinal stromal tümörlerin radyolojik bulgularının patolojik malignite kriterleriyle karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem. Tanımlayıcı tipte tek merkezli bu çalışma, 2015-2021 yılları arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde, operasyon öncesi bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülemesi yapılan ve sonrasında opere edilip, postoperatif patolojik inceleme ile GİST tanısı alan 55 hasta ile yürütülmüştür. Hastaların BT özellikleri ile patoloji raporlarında saptanan patolojik özellikleri karşılaştırılmıştır. Bulgular. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 61,3 yıl iken, cinsiyet dağılımı benzer bulunmuştur. Hastaların yarısından fazlasında (%54,5) lezyon midededir. Patolojik risk sınıflamasına göre, preparatların yarıya yakını (%49,1) düşük riskli olarak değerlendirilmiştir. Radyolojik ve patolojik uyum olarak, lokalizasyon tespitinde ve nekroz saptanmasında istatistiksel olarak anlamlı uyum bulunmuşken, boyut ölçümünde ise yüksek düzeyde, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyon mevcuttur. Tek değişkenli regresyon analizinde; lezyon boyutu, sınır ve kontur özellikleri, büyüme paterni, boyanma paterni, lenf nodu varlığı ve nekroz varlığı patolojik yüksek riski belirleyici faktörler olarak bulunmuşken, yapılan çok değişkenli analizlerde; BT'de aksiyal planda en büyük çap olarak belirlenen boyut ve sınır özelliği patolojik yüksek risk için bağımsız risk faktörü olarak saptanmıştır. Sonuç. GİST hastalarında BT görüntüleme patolojik riskin belirlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu hastaların yönetiminde ve tedavi modalitesinin seçiminde, BT bulgularının göz önünde bulundurulması klinisyenler açısından yol gösterici olacaktır. Anahtar Kelimeler. Gastrointestinal Stromal Tümör, Bilgisayarlı Tomografi, Patolojik İnceleme, Patolojik Risk.
Özet (Çeviri)
Aim.The aim of this study is to compare the radiological findings of gastrointestinal stromal tumors with the criteria of pathological malignancy and to evaluate the relationship between them. Materials and Methods. This descriptive, single-center study was conducted with 55 patients who underwent preoperative computed tomography (CT) imaging at the Radiology Clinic of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital and were subsequently operated and diagnosed with GIST by postoperative pathological examination. The CT features of the patients were compared with the pathological features in their pathology reports. Results. While the mean age of the patients included in the study was 61.3 years, the gender distribution was similar. In more than half of the patients (%54,5), the lesion was in the stomach. According to the pathological risk classification, almost half of specimens (%49,1) were considered as low risk. While there was statistically significant radiological and pathological agreement in localization determination and necrosis detection, there was a high level, positive and statistically significant correlation in size measurement. In univariate regression analysis; lesion size, border and contour features, growth pattern, staining pattern, presence of lymph node and presence of necrosis were found as determining factors for pathological high-risk. In multivariate analyzes; on the other hand, the size as the largest diameter in the axial plane in CT and border features were determined as independent factors for pathological high-risk. Conclusion. CT imaging has an essential place in determining the pathological malignancy risk in GIST patients. Consideration of CT findings in the management of these patients and in the selection of treatment modality will be a guide for clinicians. Keywords. Gastrointestinal Stromal Tumor, Computed Tomography, Pathological Examination, Pathological Risk.