Gastrointestinal stromal tümörlerde FDG-PET sintigrafisi
The FDG-PET scan in gastrointestinal stromal tumor
- Tez No: 267803
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KABASAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gastrointestinal Stromal Tümörler (GİST), gastrointestinal kanalın en sıkgörülen mezekimal tümörleridir. FDG-PET sintigrafisi gastrointestinal stromaltümörlerde özellikle tedaviye yanıtı değerlendirmede önemli klinik katkılarsağlamaktadır. GİST tanısı ile FDG-PET sintigrafisi çekimi yapılan 37 hasta 75 tetkik ileçalışmaya dahil edilmiş ve retrospektif olarak hastaların histopatolojik ve PETbulguları ile klinik takipleri incelenerek klinik katkı araştırılmıştır.Hastaların 21'i erkek, 16'sı kadın; yaş ortalaması 53,4±12,4 (28-73) idi. Opereolan hastalarda saptanan primer tümör lokalizasyonu; %27,02 mide, %40,54 incebarsak, %10,81 kolon, %2,71 özefagus ve %10,81 GİS dışı olarak değerlendirilmişti.Ortalama tümör çapı 11,8±9,7 (4-58) cm olarak hesaplandı. Birimimizde uygulanan75 FDG-PET sintigrafisinin %48'i nüks/metastaz araştırması, %40'ı tedaviye yanıtıdeğerlendirme, %12'si evreleme/yeniden evreleme için yönlendirilmişti. PETsintigrafisi bulguları çalışmaların %53.34'sinde negatif olarak yorumlandı. Ortalamaklinik takip süresi 31±15,7 (5-70) ay olarak hesaplandı. PET negatif olan vakaların%92,5'inde mevcut tedavi protokolüne devam edilirken, %7,5'inde tedavi kesildi. PETpozitif olan vakaların %68,57'sinde tedavi protokol değişikliği, %22.86'sında cerrahigirişim uygulanırken, %8,57'sinde mevcut tedavi protokolüne devam edildi. Tedaviyeyanıtı değerlendirme için uygulanan PET sintigrafisinde negatif sonuç alınanhastaların %92,86'sının klinik takiplerinde stabil hastalık, pozitif sonuç alınanhastaların %90,91'inde progrese hastalık ya da hastalığa bağlı ölüm izlendi.FDG-PET sintigrafisi özellikle tirozin kinaz inhibitör tedavisi almakta olangastrointestinal stromal tümör vakalarında; erken dönemde tedaviye yanıtıdeğerlendirmede, dirençli hastaların seçiminde ve hasta takibinde oldukça değerli birgörüntüleme yöntemidir. Bu çalışmadaki bulgular; tedavi sonrası FDG-PETsintigrafisinde artmış metabolik aktivite bulgusunun prognostik bir faktör olarakkullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal Stromal Tumor (GIST) is the most common mesenchymaltumor of the gastrointestinal tract. FDG-PET/CT scan can be used as a valuablediagnostic tool in evaluating therapeutic response. It provides metabolic informationdemonstrating responses earlier than other available anatomic imaging modalities.A total of 37 patients (21 males / 16 females; age range: 28-73; mean53.4±12.4 years) with 75 scans were enrolled to this study. All patients hadhistopathologically confirmed GIST and were referred to our department for FDG-PET/CT scanning.Anatomic site of the primary tumor was stomach in 27.02%, small bowel in40.54%, colon in 10.81%, esophagus in 2.71% and in out of GIS in 10.81% of cases.Mean tumor size was 11.8±9.7cm (range: 4-58). FDG-PET/CT scanning yieldednegative results in 53.34% of the cases. The median follow-up time was 31±15,7(range: 5-70). Considering scan negative patients, existing treatment protocol wascontinued in 92.5% and stopped in 7.5%. Based on positive results of FDG-PET/CTscanning, treatment protocol was changed in 68.57%, treatment protocol wascontinued in 8.57% and 22.86% were referred for surgical resection. Diseaseremained stable in 92.86% of those patients who remained FDG negative afterdefinitive treatment. Progressive disease or death observed in 90.91% of thosepatients who were FDG positive after treatment.FDG-PET/CT scan is a valuable tool in patients with gastrointestinal stromaltumor especially for evaluating therapeutic response. It accurately seperatesresponders from non-responders in the early phase and also it gives very importantprognostic information.