Panik bozukluk hastalarında depersonalizasyon/derealizasyon semptomları ve üst bilişler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depersonalization/derealization symptoms and metacognitions in panic disorder patients
- Tez No: 706242
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KONKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Üst bilişler düşünce üzerine düşünme, düşüncelerini kontrol etme, bir bilgiyi bilip veya bilmediğimiz gibi düşünce süreçleri üzerine olan adlandırmaları tarif etmektedir. Daha öncesinde panik bozukluk hastalarının üst bilişleri üzerine çalışmalar yapılmış olsa da panik bozukluk hastaları içinde depersonalizasyon/derealizasyon (DD) semptomlarının üst bilişler ile ilgisini araştıran çalışmaya literatürde saptanmamıştır. Bizim çalışmamızın ana amacı panik bozukluk hastalarında depersonalizasyon/derealizasyon semptomlarının üst bilişsel olarak bir farklılık yaratıp yaratmadığı, semptom düzeyinde depersonalizasyon/derealizasyon gösterse bile bu kişilerin atak dışında da dissosiyatif semptomları ne sıklıkta yaşadığı, üst bilişlerin panik bozukluk semptom şiddetiyle ilişkisi ve bu hastalarda üst bilişsel müdahalelerin etkili olup olmayacağını araştırmak ve tartışmak olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası, çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllülerden oluşan ruhsal muayene ile birlikte DSM-5 bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşmenin klinisyen versiyonuna göre panik bozukluk tanısı almış olan hasta grubu ve yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş psikiyatrik rahatsızlığı bulunmayan kontrol grubu alınmıştır. Hastalara SCID-5 uygulanarak ek psikiyatrik rahatsızlığı olan hastalar dışlanmıştır ve çalışmaya sadece panik bozukluk tanısı olan hastalar dahil edilmiştir. Panik bozukluk hastalarında panik bozukluk şiddetini değerlendirmek amacıyla Panik Bozukluk Şiddet Ölçeği (PBŞÖ) uygulanmıştır. Hem hasta hem sağlıklı grubunun üst bilişsel işlevlerini değerlendirebilmek amacıyla her iki gruba da Üst Biliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30) uygulanmıştır. Yine aynı şekilde hem hasta grubuna hem sağlıklı gruba dissosiyatif belirtileri tarayabilmek amacıyla Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DYÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Metacognitions describe the naming of thought processes such as thinking about thought, controlling one's thoughts, knowing or not knowing a piece of information. Although studies on metacognition in panic disorder patients have been done before, the study investigating the relationship between depersonalization/derealization (DD) symptoms and metacognition in panic disorder patients was not found in the literature. The main aims of our study are researching whether depersonalization/derealization symptoms make a metacognitive difference in panic disorder patients, how often these people experience dissociative symptoms other than attacks even if they show depersonalization/derealization at the symptom level, the relationship between metacognitions and panic disorder symptom severity and the effects of metacognitive interventions in these patients and discuss whether metacognitive interventions would be effective in these patients. Materials and Methods: The patient group who was diagnosed with panic disorder according to the clinician's version of the clinical interview structured for DSM-5 disorders, together with the psychological examination consisting of volunteers aged 18-65 years who applied to the Bağcılar Training and Research Hospital Psychiatry Outpatient Clinic and agreed to participate in the study, and the age and sex-matched control group without any psychiatric disease was included. Patients with additional psychiatric disorders were excluded by administering SCID-5, and only patients with a diagnosis of panic disorder were included in the study. To evaluate the severity of the panic disorder in panic disorder patients, the Panic Disorder Severity Scale (PDSS) was applied. To evaluate the metacognitive functions of both the patient and healthy groups, the Metacognition Questionnaire-30 (MCQ-30) was applied to both groups. Likewise, the Dissociative Experiences Scale (DES) was applied to both the patient group and the healthy group to screen for dissociative symptoms.