Fuzzy sayı dizilerinin kaba istatistiksel yakınsaklığı
Rough lacunary convergence of sequences of fuzzy numbers
- Tez No: 706286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA BABAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmı olup, istatistiksel yakınsaklık ve kaba istatistiksel yakınsaklık kavramları hakkında temel bilgiler verilmiştir. Ayrıca, fuzzy sayı dizilerinin lacunary istatistiksel yakınsaklığından bahsedilerek literatür özeti verilmiştir.İkinci bölümde tezde yararlanılacak olan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise fuzzy sayı dizilerinin kaba lacunary istatistiksel yakınsaklığı ve kaba lacunary istatistiksel Cauchy dizisi kavramları tanımlanmıştır. Ayrıca, kaba lacunary istatistiksel limit kümesi ile dizinin kaba lacunary istatistiksel limit infimumu ve istatistiksel limit supremumu tanımlanarak aralarındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak, kaba lacunary istatistiksel limit kümesinin özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first section, the definitions about the concepts of statistical convergence and rough statistical convergence are given. In addition, the concept of lacunary statistical convergence of sequences of fuzzy numbers is recalled and a literature summary is given. In the second part, the basic definitions and theorems that will be used in the thesis are given. In the third chapter, the ideas of rough lacunary statistical convergence of sequences of fuzzy numbers and the ideas of rough lacunary statistical Cauchy sequence are defined. In addition, the concepts of rough lacunary statistical limit sequences and the rough lacunary statistical limit infimum and statistical limit supremum of the sequences were defined according to the degree of roughness. The relationship between them was examined. Finally, the properties of the rough lacunary statistical limit set are shown.