Genç erişkin bireylerde strese bağlı tükürük kortizol ve amilaz düzeylerinin farklı biyokimyasal analiz yöntemleri ile karşılaştırılması
The evaluation of young adults saliva cortisol and amylase levels related with stress response compared by different analytical methods
- Tez No: 594198
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN SEPİCİ DİNÇEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL ERGÜNOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsanda başlıca glukokortikoid hormon olan kortizol, stres ve anksiyeteye bağlı olarak CRH ve ACTH artışı sonrasında uyarılır ve diurnal ritim gösterir. Organizmanın strese yanıtının dışında, enerji metabolizması, lipit ve protein metabolizması, anti inflamutuvar etkisi, tiroit fonksiyonları, lökositlerin fonksiyonu ve hareketi gibi birçok yaşamsal faaliyetlerin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Kortizol düzeyinin değişmesi pek çok patolojik durumla ilişkilidir. Tükürük de bulunan en önemli enzimlerden biri α-amilaz (sAA)'dır. Kortizol dışında streste bakılan diğer bir faktör sAA'dır. Amilaz yiyeceklerdeki karbonhidratların parçalanmasında görev alır. Ayrıca tükürükte bulunan elektrolitler (Na+, K+, Cl-, Mg+2, Ca+2 ve PO4-3) ile periodontal hastalıklar gibi birçok hastalığın teşhisi konulabilmektedir. Tükürük gibi biyolojik sıvılardaki kortizol ve sAA düzeylerinin ölçümü, geleneksel olarak ELİZA ve immunoassay yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Kullanılan bu yöntemlerin pratik olması ve veriminin yüksek olması avantajlarındandır. Ancak immunoassay yöntemlerinde kortizol ölçümünde sentetik glukokortikoidlerin interferansı bulunmaktadır. Bu sınırlamadan dolayı yeni bir yöntem olarak bir biyosensör tasarlanmıştır. Biyosensörler daha hızlı, düşük maliyet ve yüksek algılamaya sahiptir. Bu çalışmada genç erişkin bireylerde stresin oluşturduğu metabolik değişikliğin tükürük kortizol ve amilaz düzeylerinin üç farklı analitik yöntem ile ölçülerek elde edilen değerlerin ve bu ölçüm yöntemlerinin tükürük numunesi kullanılarak stres biyokimyasının değerlendirilmesinde birbirine olan üstünlüklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri genç erişkin birey grubunu oluşturdu (n=23). Tükürük örnekleri sabah 08.00-09.00 saatleri arası, öğle (sınav öncesi) 12.00 ve sınav sonrası 14.00-15.00 saatleri arasında toplanarak ilk 48 saat içinde çalışıldı, dondurma/çözdürme yapılmadı. Tüm örneklerden kortizol düzeyleri Diametra-Immunodiagnostic Systems marka Kortizol Saliva ELIZA kiti, kemilüminesans prensibi ile çalışan otoanalizör (Beckmann Coulter DxI 800) ve biyosensör yöntemleriyle çalışıldı. Hazırlanan biyosensör özelliği Poly Hema-MAC modifiye altın elektrot üzerindeki kortizol spesifik antikor glutaraldehit ile çapraz bağlanmayı içermektedir. Optimizasyon çalışmaları sırasında optimum antikor, nanopolimer ve glutaraldehit derişimleri belirlendi. Karakterizasyon çalışmalarında tekrarlanabilirlik, doğrusal ölçüm aralığı çalışmaları yapıldı. Kortizol için biyosensör ölçümleri 0,28 V'da elde edilen anodik pik ile diferansiyel puls voltametrisiyle alınırken, amilaz için biyosensör okuması yapılamamıştır. Bu çalışmada tükürük kortizol ve amilaz düzeylerinin farklı yöntemler ile ölçümü sonrasında, yöntemler arasındaki ilişki incelenmiştir. Biyosensör yönteminin düşük maliyet, hızlı sonuç, özgüllük özellikleri dikkate alındığında sıklıkla kullanılan ELİZA ve otoanalizör yöntemlerine göre, yüksek algılama, bilgi geçerliliği yönleri ile alternatif analitik yöntem olarak sunabileceğimizi düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Cortisol, the main glucocorticoid hormone in humans, is stimulated by stress and anxiety after CRH and ACTH increase and shows diurnal rhythm. Apart from the response of the organism to stress, it plays a role in the regulation of many vital activities such as energy metabolism, lipid and protein metabolism, antiinflammatory effect, thyroid functions, function and movement of leukocytes. The change in cortisol level is associated with many pathological conditions. One of the most important enzymes found in saliva is sAA (α-amylase). Another factor that is observed in stress other than cortisol is sAA. Amylase is involved in the breakdown of carbohydrates in foods. In addition, salivary electrolytes (Na+, K+, Cl-, PO4-3 Mg+2, Ca+2) wital many diseases such as periodontal diseases can be diagnosed. The measurement of cortisol and sAA levels in biological fluids such as saliva is traditionally performed by ELISA and immunoassays. The advantages of this method is that it is practical and highly in efficienct. However, there is interference from synthetic glucorticoids in the measurement of cortisol in immunoassay methods. Due to this limitation, a biosensor is designed as a new method. Biosensors have a faster, lower cost and higher detection. In this study, it was aimed to compare the values of the salivary cortisol and amylase levels of the metabolic changes caused by stress in young adults individuals by using three different analytical methods and the advantages of these measurement methods in the evaluation of stress biochemistry by using saliva samples. The students of the Faculty of Dentistry of the Cyprus Health and Social Sciences University were formed the group of young adults individuals (n=23). Saliva samples were collected between 08.00 and 09.00 am, noon at 12.00 and after the exam between 14.00-15.00, during the first 48 hours, no freezing/thawing was done. Cortisol levels of all samples were studied by Diametra-Immunodiagnostic Systems brand Cortizol Saliva ELISA kit, chemiluminescence principle working with autoanalyzer (Beckmann Coulter DxI 800) and biosensor methods. In the prepared biosensor, the cortisol specific antibody on the Poly Hema-MAC modified gold electrode is cross-linked with glutaraldehyde. Optimum antibody, nanopolymer and glutaraldehyde concentrations were determined during optimization studies. In the characterization studies, repeatability and linear measurement range studies were performed. While biosensor measurements for cortisol were taken with anodic peak at 0.28 V and differential pulse voltammetry, this method was not found to be appropriate because samples could bot be read for amylase. In this study, the relationship between salivary cortisol and amylase levels and different methods was investigated. Considering the low cost, fast results and specificity characteristics of the biosensor method, we suggest that detection/information effectiveness as compared to conventional determination method ELISA, we can be offered this technique as an alternative method.