Metimazol indüklü pankreatit oluşum mekanizmalarının in vitro şartlarda değerlendirilmesi
Evaluation of metimazole induced pancreatitis formation mechanisms in in vitro conditions
- Tez No: 706292
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Metimazol, özellikle hipertiroidi ve Graves hastalığının tedavisinde kullanılan antitiroid ajanların başında gelir. Metimazolün bulantı, kusma, ürtiker gibi bilinen advers etkileri yanında etkin madde ile ilişkili pankreatit vaka raporları literatür çalışmaları ile aktarılmıştır. İlaç kaynaklı akut pankreatit riskine dair veriler daha çok vaka raporları ile vaka kontrol, hayvan ve in siliko çalışmalar sonucu elde edilen bilgilere dayanmakla birlikte bu riskin oluşum mekanizmalarının aydınlatılmasına yönelik in vitro çalışmalar oldukça azdır. İlaçların pankreatit oluşturma mekanizmalarının aydınlatılması hususunda yapılacak in vitro çalışmaların bu alandaki eksikliğin giderilmesi anlamında oldukça yararlı olacağı öngörülerek tez çalışmamız ile metimazol indüklü pankreatit oluşumunun altında yatan toksik etki mekanizmalarının tanımlanması hedeflenmiştir. Çalışmada IC30 değeri tespit edilmiş, reaktif oksijen türlerinin oluşumunun metimazol indüklü pankreatit riskini arttırabileceği düşünülmektedir. Elde edilen sonuçların literatüre katkı sağlaması ve konu ile ilgili ileri düzey yeni araştırmaların planlanmasına zemin oluşturması amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
Methimazole is one of the first-choice antithyroid agent used especially in the treatment of hyperthyroidism and Graves disease. In addition to the known adverse effects of methimazole, such as nausea, vomiting, and urticaria, pancreatitis case reports related to the this active substance have been reported through literature studies. Although data on the risk of drug-induced acute pancreatitis are mostly based on case reports and information obtained as a result of case control, animal and in silico studies; in vitro studies to elucidate the mechanisms of formation of this risk are scarce. It is foreseen that in vitro studies to clarify the mechanisms of pancreatitis induced by drugs will be very useful in terms of eliminating the deficiency in this field, and our thesis study aimed to define the toxic effect mechanisms underlying metimazole induced pancreatitis. In this study, IC30 value was determined and it is thought that the formation of reactive oxygen species may increase the risk of methimazole-induced pancreatitis. The results obtained are intended to contribute to the literature and provide a basis for the planning of further new researches on the subject.