Graves hastalığında, propiltiourasil ve metimazol tedavisinin, serum oksidatif stres göstergeleri (TAS ve TOS) ve bir inflamatuar belirteç olan osteopontin düzeyleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of propylthiouracil and methimazole treatments on serum oxidative stres indicators (tas, tos) and on osteopontine, an inflammatory marker, in graves' disease
  1. Tez No: 365086
  2. Yazar: MUSTAFA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Graves hastalığı; guatr, hipertiroidi ve Graves oftalmopatisi ile kendini gösteren otoimmün bir hastalıktır. Graves hastalarında TSH reseptörleri yabancı kabul edilip bu reseptörlere karşı antikor üretimi mevcuttur. Medikal tedavisinde metimazol ve propiltiourasil kullanılmaktadır. Osteopontin otoimmün hastalıkların patogenezinde önemli rolü olduğu düşünülen inflamatuar bir proteindir. Çalışmalarda çeşitli otoimmün hastalıklarda plazmada ve etkilenen dokularda osteopontin ekspresyonun arttığı gösterilmiştir. Graves hastalığında da yüksek olduğu gösterilmiştir. Graves hastalığı tedavisinde kullanılan propiltiourasil ve metimazol immün sistem üzerine doğrudan etkisi ile uzun süre remisyona katkıda bulunmaktadır. Çalışmamızda Graves hastalığında propiltiourasil ve metimazol tedavisinin serum osteopontin ve oksidatif stres üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda kliniğimize başvuran ve yeni tanı konulan 60 Graves hastası ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı kişi alındı. Tüm Graves hastaları ve sağlıklı kontrol grubundan serum osteopontin, total antioksidan status (TAS) ve total oksidan stres (TOS) düzeylerini ölçmek için serum örneği alındı ve -80 0C'de saklandı. Sonrasında Graves hastalığı tedavisi için randomize olarak hastaların 30'una propiltiourasil, 30'una metimazol tedavisi başlandı. Ötiroidi sağlandıktan sonra tekrar serum örnekleri alındı ve -80 0C'de saklandı. Serum örneklerinde TAS, TOS ve osteopontin düzeyleri çalışıldı. Oksidatif stres indeksi (OSI) serum TOS düzeyini TAS düzeyine oranlayarak saptandı. Gruplar yaş ve cinsiyet yönünden benzerdi. Graves hastalarının osteopontin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti (p = 0.014). Antitiroid tedavi sonrası osteopontin düzeyleri tedavi öncesine göre anlamlı olarak azaldı (p = 0.002 ). Propiltiourasil tedavisi alan grupta osteopontin düzeyinde anlamlı bir azalma saptanırken metimazol kullanan grupta anlamlı azalma saptanmadı (sırasıyla, p = 0.002 ve p = 0.199). Propiltiourasil tedavisi alan grupta tedavi sonrasında TOS ve OSI düzeyinde önemli bir azalma saptanırken TAS düzeyinde yükselme gözlendi (sırasıyla p = 0.008, p = 0.001). Metimazol tedavisi alan grupta TAS, TOS ve OSI düzeyindeki azalma olmakla beraber istatistiksel olarak anlamlı değildi (p > 0.005). Graves hastalığında antitiroid ilaç tedavisinin oksidatif stres üzerine ve bir inflamatuar belirteç olan osteopontin üzerine iyileştirici etki gösterdiği, bu etkilerin propiltiourasilde metimazole kıyasla daha belirgin olduğu kanısındayız. Propiltiourasilin oksidatif streste ve osteopontin düzeylerinde daha fazla azalma sağlamış olması bu ilacın Graves hastalığında remisyon sağlamada daha etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Graves' disease is an autoimmune disease that indicate itself with goiter, hyperthyroidism, and Graves' ophthalmopathy. TSH receptors in Graves' patients are considered as antigene and there is an antibody production against these receptors. In its medical treatment, methimazole and propylthiouracil are used. Osteopontine is an inflammatory protein, that is believed to have an important role in the pathogenesis of autoimmune diseases. Studies showed that in various autoimmune diseases, expression of osteopontin, increased in plasma and in the affected tissue. It is indicated that, it is also high in Graves' disease. Propylthiouracil and methimazole, used for the treatment of Graves' disease, contribute to prolonged remission with their direct effects on the immune system. In our study, we aim to evaluate the effect of propylthiouracil and methimazole treatment on serum osteopontin and oxidative stress in Graves' disease. In our study, 60 newly diagnosed Graves' patients who had come to our clinic and 30 healthy subjects as the control group were studied. Serum samples are taken from all patients with Graves disease and healthy control group in order to measure the level of serum osteopontine, total antioxidant status (TAS) and total oxidative stres (TOS) and these samples stored at -80°C. Then, for the treatment of Graves'disease, in 30 patients propylthiouracil therapy and in 30 patient methimazole therapy started randomly. After providing euthyroid, serum samples were obtained again and stored at -80°C. TAS, TOS, and osteopontine levels were studied in serum samples of the patients. Oxidative stress index (OSI) was determined by ratio of serum TOS levels to TAS levels. Groups were similar in terms of age and gender. Osteopontine levels of Graves' patients were significantly higher than the control group (p = 0.014). After antithyroid therapy, osteopontin levels were significantly decreased compared to baseline (p = 0.002). In the group that took propylthiouracil therapy, there was a significant reduction in TOS and OSİ levels (respectively p = 0.008 and p = 0.001) and there was a significant increase in TAS levels (p = 0.001) In the group that took methimazole, there was a reduction in TAS, TOS, and OSI levels, but it was statistically not significant. We believe that, antithyroid drug therapy in Graves' disease has a therapeutic effect on oxidative stress and on osteopontin, an inflammatory marker, and these effects are more explicit in propylthiouracil compared to methimazole. It is suggested that, having more reduction in the levels of oxidative stres and osteopontine, propylthiouracil may be more effective in inducing remission in Graves' disease.