Vergi Hukuku açısından kişisel verilerin korunması
Protection of personal data interms of Tax Law
  1. Tez No: 706311
  2. Yazar: PINAR NUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN CANYAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Kişisel verilerin korunması ve bu hususta verisi işlenen kişilere tanınan haklar, günümüzde önemi gittikçe artan ve ülkeler tarafından çeşitli çözüm önerileri getirilmek istenen konulardan birisini oluşturmaktadır. Nitekim teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, kişisel verilerin işlenmesi hem çok daha kolay hale gelmiş hem de işlenen veri sayısı çok daha fazla artmıştır. Çalışma kapsamında, öncelikle kişisel verilerin korunmasına ilişkin kavramsal açıklamalara ve kişisel verilerin korunması hakkının niteliğine ilişkin tartışmalara yer verilmektedir. Kişisel verilerin korunması, küresel bir konu olduğundan, kişisel verilerin korunması hukukunun gelişiminin değerlendirilmesi de önemlidir. Bu çerçevede, mevzuatımıza da etki eden uluslararası kaynaklar ele alınmıştır. Ülkemizde ise, 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile Anayasa'nın 20. maddesinin 3. fıkrasına eklenen hüküm çerçevesinde, kişisel verilerin korunması bir hak olarak Anayasa'da açıkça yer almaya başlamıştır. 2016 yılında da, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede, çalışma kapsamında 6698 sayılı Kanun'un getirdiği düzenlemelere de ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Söz konusu Kanun ile getirilen düzenlemeler, vergi mükellefleri açısından da önemlidir. Nitekim uluslararası kaynaklara da benzer şekilde, Kanun ile kişisel verileri işlenen gerçek kişilere oldukça önemli haklar tanınmaktadır. Çalışma kapsamında da, vergi mükelleflerinin kişisel verilerin korunmasına ilişkin hakları, vergi konularına ilişkin istisnalar ışığında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The protection of personal data and the rights granted to the people whose data is processed in this regard constitute one of the issues that are increasingly important today and which countries want to offer various solutions. Indeed, by the development of technology, the processing of personal data has become much easier and the number of processed data has increased much more. Within the scope of the study, first of all, conceptual explanations on the protection of personal data and discussions on the nature of the right to personal data protection are included. Since personal data protection is a global issue, it is also important to evaluate the development of personal data protection law. In this context, international resources that also affect our legislation are discussed. In our country, within the framework of the provision added to the 3rd paragraph of Article 20 of the Constitution with the constitutional amendment made in 2010, the protection of personal data has started to be explicitly included in the Constitution as a right. In 2016, the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data entered into force. In this regard, the regulations brought by the Law No. 6698 are also given in detail. The regulations brougth by the aforementioned Law are also important for taxpayers. Hence, similar to international sources, the Law grants very important rights to real persons whose personal data are processed. Within the scope of the study, the rights of taxpayers regarding the protection of personal data are discussed in the light of tax exemptions.