Türk Vergi Hukukunda kişisel verilerin korunması ve vergi mahremiyeti
Protection of personal data and tax privacy in Turkish Tax Law
- Tez No: 806288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORÇUN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kişisel veriler, hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzdendir ki kişisel verilerin korunmasına yönelik son yapılan yasal düzenlemeyle birlikte konuya duyulan ilgi daha da artmıştır. Kişisel verilerin korunması anayasal bir hak olduktan sonra 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle bireyler için yeni bir dönem başlamıştır. Dolaysıyla da toplum içerisinde olan bireyin mahremiyetini korumak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra çeşitli ihtiyaçları karşılamak ya da çeşitli vatandaşlık ödevlerini yerine getirmek için mahremiyet alanına giren bilgilerin başkaları ile paylaşılması gerekebilmektedir. Vergileme süreci de bu alanlardan biridir. Vergi mahremiyetinin devreye girdiği bu noktada güvenceler yeni bir boyuta kavuşmuş olmaktadır. Bu süreçte devletin ilgili kurumlarının ve buralarda çalışan görevlilerin, kişisel verilere erişme ve kullanma gücünü hukuki kurallar içinde gerçekleştirmesi büyük önem arz etmektedir. Böylelikle mükellefler vergi idaresine güven duyabileceklerdir. Bu bağlamda birbirini destekleyen bu iki disiplinin ilişkisi ve etkinliği vergi hukuku açısından analiz edilmelidir. Bu çalışmada, mükelleflerin bilgilerinin korunması kapsamında iki önemli husus olan kişisel verilerin korunması ve vergi mahremiyeti konusu ele alınmıştır. Bu kapsamda karşılaştırmalı analiz yapılarak, iki konu arasındaki bağ tartışılmıştır. Ayrıca bu ilişki sonucunda ortaya çıkan sorunlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal data is encountered in all areas of life. For this reason, with the recent legal regulation on the protection of personal data, interest in the subject has increased even more. After the protection of personal data became a constitutional right, a new era began for individuals with the entry into force of the Personal Data Protection Law No. 6698. Therefore, it is very important to protect the privacy of the individual in the society. In addition, in order to meet various needs or fulfill various civic duties, it may be necessary to share confidential information with others. The taxation process is one of these areas. At this point where tax privacy comes into play, the assurances have gained a new dimension. In this process, it is of great importance that the relevant institutions of the state and the officials working there realize the power of accessing and using personal data within the legal rules. Thus, taxpayers will be able to trust the tax administration. In this context, the relationship and effectiveness of these two disciplines that support each other should be analyzed in terms of tax law. In this study, the protection of personal data and tax privacy, which are two important issues within the scope of the protection of taxpayers' information, are discussed. In this context, a comparative analysis was made and the link between the two subjects was discussed. In addition, the problems arising as a result of this relationship were evaluated.